Spoločnosť Eset varuje používateľov pred hrozbou, ktorá momentálne ohrozuje Slovákov. Ide o falošnú verziu editora Movie Maker.

Najrozšírenejšou hrozbou pre Slovensko je momentálne falošná aplikácia populárneho editora Movie Maker. Celosvetovo pritom ide o tretiu najväčšiu. Aj keď sa nejedná o priame ohrozenie používateľov, treba sa mať na pozore.

Odomknutie plnej verzie za poplatok

Podstata podvodu spočíva v tom, že ak do vyhľadávača zadáš tento softvér, je ponúknutá falošná stránka na stiahnutie. Po stiahnutí a nainštalovaní dostaneš len obmedzenú aplikáciu, v ktorej nefunguje ani ukladanie videí. Aj keď tento program vo svojej podstate škodlivý nie je a neobsahuje ani žiadny vírus, nebezpečenstvo skrýva inde.

„Keď si dá internetový surfer v najpoužívanejšom internetovom prehliadači Google vyhľadať slovné spojenie Windows Movie Maker alebo Movie Maker, prehliadač mu na Slovensku a v mnohých iných krajinách na prvom mieste výsledku vyhľadávania zobrazí práve túto stránku,“ vysvetľuje Peter Stančík, vedúci Awareness tímu spoločnosti ESET. O tejto podvodnej stránke Eset informoval ako Google, tak aj Microsoft, takže je veľmi pravdepodobné, že onedlho ju budú vyhľadávače blokovať.

„Používateľa program opakovane vyzýva k zakúpeniu plnej verzie. Prvý raz hneď keď je softvér spustený, neskôr keď sa používateľ snaží uložiť nový súbor. Táto výzva dokonca zabraňuje používateľovi pokračovať, vďaka čomu uňho vyvoláva dojem, že uloženie súboru je platenou funkcionalitou,“ dopĺňa Stančík. Pôvodná verzia od Microsoftu bola pritom úplne zadarmo.

Oficiálne už nie je dostupný

Jeho oficiálna podpora skončila v januári 2017. Nakoľko išlo o veľmi jednoduchý nástroj na editovanie videa, bol medzi používateľmi naozaj obľúbený. To využili aj títo podvodníci, ktorí sa snažia vylákať od používateľov peniaze. Treba si preto dávať pozor a využiť oficiálnu náhradu Windows Story Remix. V prípade že si si danú verziu nainštaloval, nemusíš sa báť. Ako bolo spomenuté, neobsahuje žiadny škodlivý softvér a jeho cieľom je vylákať čo najviac peňazí od ľudí, ktorí naletia a zaplatia za ‚‚plnú’’ verziu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom