Európania sa konečne dočkali najlacnejších verzií Tesly Model 3 a Model Y. Podľa portálu Teslamag chce automobilka tieto verzie oficiálne uviesť už budúci týždeň, pôjde pritom o import z Číny.

Berlínska Gigafactory stále nie je dokončená, a tak sa musia európski zákazníci uspokojiť s importovanými Telami, ktoré k nám prichádzajú nielen z USA, ale aj z Číny. Práve Čína má byť rodiskom Modelu 3 a Modelu Y Standard Range, ktoré začnú do Európy prúdiť už budúci týždeň.

Batérie vyvolávajú množstvo otázok

Európski záujemci o verziu Standard Range Tesly Model 3 a Model Y sú však skeptickí. V Číne totiž automobilka tieto modely vybavuje rôznymi batériami a otázkou je, ktorými batériami budú vybavené európske modely.

NEPREHLIADNI
Tesla dúfa, že s výrobou áut vo fabrike pri Berlíne začne už v októbri

V dokumentoch, na ktoré sa odkazuje portál Teslamag, sa však píše o navýšení dojazdu Tesly Model 3 Standard Range z pôvodných 448 km až na 491 km. Toto navýšenie má byť spôsobené použitím novej LFP batérie od spoločnosti CATL. Pôvodne boli Tesly Model 3 a Model Y vybavené 55 kWh MIC batériou, aktuálne už majú využívať 60 kWh batériu a práve tieto verzie poputujú aj k nám.

Tesla (Úprava redakcie)

„Európske“ Tesly v najlacnejšej verzii tak budú mať oproti tým pôvodným „čínskym“ dojazd vyšší o zhruba 10 %. Takmer 500 km dojazd najzákladnejšej Tesly sa už vyrovnáva dojazdu elektromobilov konkurencie v najvyšších konfiguráciách.

Dostupný bude aj Model Y Standard Range

V dokumentoch zverejnených na fóre TTF sa nachádzajú informácie aj o tom, že Tesla chce do Európy priniesť aj najlacnejšiu verziu Modelu Y v konfigurácii Standard Range. Aj toto vozidlo bude vybavené novou, 60 kWh batériou, ktorá sľubuje dojazd 455 km na jedno nabitie podľa WLTP.

Je otázne, či sa základné verzie najlacnejších Tesiel budú vyrábať aj v Európe po dokončení berlínskej továrne Gigafactory. Je dosť pravdepodobné, že tieto modely sa budú iba importovať z čínskej továrne a v Európe bude Tesla vyrábať len verzie s vyšším dojazdom a väčšími batériami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú