Tesla pod vedením Elona Muska zaznamenáva ďalší úspech. Jej najnovší Model 3 sa objavil tvárou v tvár v crash teste s jedným z najbezpečnejších áut sveta, Volvom S60, ktorý v roku 2016 získal najvyššie hodnotenia vo všetkých kategóriách. 

Počas predstavenia najnovšieho automobilu od Tesly si veľkú pozornosť zaslúžilo porovnanie s Volvom S60, ktoré patrí dodnes medzi najbezpečnejšie autá sveta.

Výborné výsledky

Americká automobilka v ňom obstála na výbornú, o čom svedčí aj deštrukcia auta pri bočnom náraze v rýchlosti približne 32 km/h. Tesla v tomto teste ukázala, ako zvládli konštruktéri zaistiť poriadnu tuhosť auta a zároveň aj bezpečnosť pasažierov.

tesla model 3
zdroj fotografie: Tesla

Test prebiehal v laboratóriách National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), v ktorom sa imitoval klasický bočný náraz, či už ďalšieho auta, alebo auta do určitého predmetu. V tomto teste sa podľa nasledujúceho videa vodičova strana Volva S60 narušila omnoho viac v porovnaní s Modelom 3. Elon Musk to pri predstavení „okorenil“ aj celkom vtipným výrokom, ktorým dav poriadne rozosmial a poukázal na „druhé umiestnenie“ tejto švédskej automobilky v teste bezpečnosti.

„Máme mnoho áut, ktoré o sebe tvrdia, že sú 5 hviezdičkové. Oni aj 5 hviezdičkové sú, no to nie je vedecká hodnota. Niečo ako Volvo – skvelé auto. Pri klasických štandardoch je veľmi bezpečné. Volvo je pravdepodobne druhé najbezpečnejšie vozidlo na svete.“ 

To ale na internete vyvolalo veľkú diskusiu o tom, či boli podmienky daného testu rovnaké pre oba automobily. Podľa používateľov bola rýchlosť Volva podstatne vyššia než v prípade Tesly, čo by vysvetľovalo omnoho väčšie poškodenie bočnej strany.

Vysvetlenie

Našťastie sa to ale následne vysvetlilo a z dokumentácie NHTSA bolo jasné, že oba automobily vykonali test v rovnakej rýchlosti, čiže približne 32 km/h. Video z celej prezentácie spolu s vyššie spomenutým testom si môžeš pozrieť nižšie, kde test začína približne v čase 4:14.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú