Saudská Arábia naplno pracuje na konštrukcii najmodernejšieho a najambicióznejšieho mesta na svete, ktorým sa stane The Line a ďalšie oblasti projektu NEOM. Ako informuje portál Interesting Engineering, súčasťou tohto projektu je aj úplne nová aerolínia s názvom NEOM Airlines, ktoré má poskytnúť aj nadzvukové lety.

Príde prekvapivo skoro

Debut tejto aerolínie sa očakáva už v roku 2024 a spočiatku pôjde o pomerne klasickú leteckú spoločnosť, ktorá má však poskytnúť lety do NEOMu bez potreby víz. Ako presne má tento systém fungovať zatiaľ známe nie je a svoju prevádzku zaháji niekedy koncom budúceho roka. Spočiatku bude možné cestovať prostredníctvom letiska NEOM Bay Airport, avšak neskôr dôjde k otvoreniu veľkého medzinárodného letiska NEOM.

Aerolínia futuristického mesta za 500 miliárd amerických dolárov (s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa viac) však ponúkne aj jedinečnú vlastnosť, čím bude takéhoto mesta hodná. Už od roku 2026 má totiž ponúknuť nadzvukové lety, na ktoré čaká so zadržaným dychom celý svet už od vyradenia nadzvukových lietadiel Concorde.

Boom Supersonic

Nové lietadlá s interiérom ďalšej generácie údajne dostanú elektrický vodíkový pohon a poskytnú aj možnosť hrania počítačových hier počas letu, 6G Wi-Fi a veľkú obrazovku pre každé jedno sedadlo, píše Arabian Business.

NEOM Airlines chce zjednodušiť aj celý proces cestovania a okrem eliminácie potreby víz má napríklad pomôcť cestujúcim aj tým, že vyzdvihne ich batožinu priamo z práce alebo hotela.

Tragický futurizmus

Futuristický projekt NEOM si zaumienil zmeniť Saudskú Arábiu na turistickú centrálu sveta a zbaviť ju tak závislosti na obchode s ropou. Projekt však už teraz čelí ostrej kritike a okrem obáv z dopadu na životné prostredie sú humanitárne organizácie znepokojené aj zaobchádzaním s domorodými obyvateľmi, z ktorých najmenej jeden prišiel o život.

Nejasné detaily

Projekt je celkom jasný v tom, ako má jeho využívanie vyzerať a čo všetko zákazníkom ponúkne, avšak nie je vôbec jasné, ako to chce dosiahnuť.

Nie je napríklad známe, aké stroje budú pre takúto nadzvukovú dopravu zvolené a či sa niektoré z tých, ktoré momentálne prechádzajú vývojom a spĺňajú všetky spomínané podmienky, dostanú do prevádzky do roku 2026.

Boom Supersonic

Vlastné stroje Saudská Arábia vyvinúť síce môže, avšak v žiadnom prípade nestihne ich vývoj a testovanie do roku 2026. Je možné, že v skutočnosti vznikne len klasické letisko s konvenčnými dopravnými lietadlami a nadzvuková doprava príde až v momente, keď bude naozaj pripravená – nie v roku 2026.

Jednou z možností je napríklad lietadlo Overture, ktoré vyvíja spoločnosť Boom Supersonic. To sa však nedostane do komerčnej prevádzky pred rokom 2029 a nevyužíva elektrické motory. Podobné stroje vyvíjal aj Aerion, pričom mali dosiahnuť niekoľkonásobok rýchlosti zvuku. Firma však v roku 2021 skončila, keďže nedokázala získať dostatok financií na vývoj.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú