Backbone provider Cogent Communication, ktorý je zodpovedný za prenos zhruba 25 % všetkého internetového toku na svete, oznámil, že ukončuje svoje služby v Rusku. Invázia Ruska na pôdu Ukrajiny si tak na bežných Rusoch vyberá čím ďalej, tým väčšiu daň. Cieľom takýchto sankcií je vytvoriť verejný tlak, ktorý by Putin doma musel reagovať. Na tému upozornil portál Engadget.

V Rusku končí jeden z najväčších poskytovateľov internetových služieb

Nadnárodný poskytovateľ internetových služieb Cogent Communication so sídlom v USA poskytuje prístup k vysokorýchlostným linkám na prenos dát na hlavných medzikontinentálnych linkách prepájajúcich rôzne časti internetu. Firma teraz oznámila, že kvôli agresii Vladimira Putina prerušuje svoje kontakty s ruskými spoločnosťami, píše portál TheVerge.

Podľa dostupných informácií tak Cogent Communication urobil preto, aby zabránil Kremľu využívať jeho sieť na kybernetické útoky a šírenie propagandy a dezinformácií o stále prebiehajúcom konflikte na Ukrajine.

Spoločnosť ďalej uvádza, že svojim rozhodnutím rozhodne nechce nikomu uškodiť, ale odmieta ruskej vláde poskytovať ďalší nástroj využiteľný vo vojne. Dave Schaeffer, generálny riaditeľ Cogent Communication, pre portál ZDNet uviedol, že spoločnosť tak urobila v súlade s novými nariadeniami Európskej únie.

NEPREHLIADNI:
Kybernetický boj pokračuje. Ukrajina chce Rusko odstrihnúť od internetu

Treba tiež podotknúť, že odpojenie Ruska od globálnej siete Cogent Communication bude mať pravdepodobne za následok pomalšie pripájanie, ale Rusov od internetu určite neodstaví. Prevádzka sa jednoducho odkloní na iných backbone providerov v krajine, čo teoreticky môže viesť k preťažovaniu siete.

Medzi najvýznamnejších ruských zákazníkov Cogent Communication patrí štátom podporovaný telekomunikačný gigant Rostelecom, vyhľadávací nástroj Yandex a mobilní giganti MegaFon a VEON.

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by v Rusku služby aj ďalší backbone provideri zabezpečujúci konektivitu na hlavných dátových trasách medzi veľkými počítačovými sieťami a hlavnými smerovačmi.

Niektorí odborníci sa však obávajú, že tento ťah povedie k ešte slabšej informovanosti Rusov o tom, čo sa v skutočnosti deje na Ukrajine.

„Rád by som odkázal ľudom na celom svete, že ak vypnete internet v Rusku, znamená to, že 140 miliónov ľudí odrežete od prístupu k aspoň nejakým pravdivým informáciám,“ uvádza výkonný riaditeľ ruskej „spoločnosti na ochranu internetu“ Michail Klimarev.

S tým evidentne súhlasí aj Eva Galperinová, riaditeľka spoločnosti zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou, podľa ktorej odrezanie Rusov od internetu znamená odstrihnutie od zdrojov nezávislých správ a možnosti organizovania protivojnových protestov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú