Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred viac ako týždňom boli v severnej Európe namerané zvýšené hodnoty radiácie, ktoré zachytili viaceré krajiny. Doposiaľ sa k problém nepriznal žiadny štát, no dohady ukazujú smerom k Rusku.

Portál Science Alert priniesol informácie, podľa ktorých sa v severnej Európe objavili medzi 22. a 23. júnom zvýšené hodnoty radiácie. Anomáliu odhalilo hneď viacero štátov, no doposiaľ žiaden z nich neprijal za vzniknuté udalosti zodpovednosť. Zvýšené hodnoty našťastie neboli tak vysoké, aby boli pre ľudí škodlivé, no boli dostatočne vysoké na to, aby ich zachytili stanice pre monitorovanie radiačného žiarenia.

Zvýšené hodnoty zaznamenalo Švédsko, Fínsko aj Nórsko

Švédsky úrad pre radiačnú bezpečnosť 23. júna zdieľal na sociálnej sieti Twitter príspevok, v ktorom uviedol: „Veľmi nízke hodnoty rádioaktívnych izotopov cézium-134, cézium-137, kobalt-60 a ruténium-103 boli vo Švédsku namerané počas 24. týždňa. Namerané hodnoty sú také nízke, že neohrozujú ľudí ani životné prostredie.“ Podobné hodnoty hlásilo aj Fínsko či Nórsko.

Niekoľko dní na to zdieľal výkonný tajomník Organizácie pre komplexnú zmluvu o zákaze jadrových skúšok (CTBTO) príspevok na sociálnej sieti Twitter, ktorý ukazuje mapu regiónu postihnutého anomáliou. Jeho väčšina sa nachádzala na území Ruska, ale zasiahol aj do častí Fínska, Švédska, Dánska a Nórska.

inom príspevku okrem toho uviedol, že „tieto izotopy sú s najväčšou pravdepodobnosťou z civilného zdroja,“ čo naznačuje, že ich zdroj súvisí s výrobou jadrovej energie a nie s jadrovými zbraňami. „Dokážeme označiť pravdepodobný región zdroja, ale určenie presného pôvodu je mimo právomoci CTBTO,“ dodal Zerbo v príspevku.

Zdrojom zvýšených hodnôt je pravdepodobne Rusko

To že ide o únik z výroby jadrovej energie, potvrdil aj Holandský národný inštitút pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM). Ten totižto oznámil, že na základe analýzy dostupných údajov je možné „kombináciu rádionuklidov vysvetliť anomáliou v palivových prvkoch jadrovej elektrárne“. Inštitút tak na margo týchto skutočností poukázal, že detegované rádioaktívne častice pravdepodobne pochádzajú zo západného Ruska.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay/slightly_different

Neskôr však inštitút na základe medializovaných správ nesprávne citujúcich správu k pôvodnému oznámeniu dodal, že tieto častice nemusia nevyhnutne pochádzať z Ruských jadrových elektrárni: „rádionuklidy putovali smerom zo západného Ruska do Škandinávie, ale v tejto chvíli nie je možné poukázať na žiadnu konkrétnu krajinu pôvodu.“

Potom, čo sa objavili medializované špekulácie, že za všetkým stojí Rusko a jeho elektrárne Leningrad a Kola riadené spoločnosťou Rosenergoatom, ktorá je súčasťou energetickej divízie ruskej štátnej spoločnosti pre atómovú energiu Rosatome, hovorca spoločnosti pre ruskú agentúru TASS uviedol:

„Obe stanice pracujú v normálnom režime. Nevyskytli sa žiadne sťažnosti týkajúce sa práce zariadení …Agregované emisie všetkých špecifikovaných izotopov vo vyššie uvedenom období neprekročili referenčné čísla. Neboli hlásené žiadne incidenty súvisiace s únikom rádionuklidov mimo ochranných zón.“

Obdobný prípad sa stal už v roku 2017. Rusi však svoju vinu popreli

Za súčasného stavu je ťažké povedať, či budú prípadné ďalšie dôkazy schopné potvrdiť, odkiaľ tento mierny nárast radiačného žiarenia pochádzal. Incident ale pripomína podobnú situáciu, ku ktorej došlo ešte v roku 2017, keď sa v Európe objavil obdobný rádioaktívny mrak.

Zistené vyššie hodnoty boli rovnako na úrovniach neškodných pre ľudí a zodpovednosť za výkyvy v hodnotách sa prikladali ruským elektrárňam. Tieto hypotézy boli neskôr podložené aj vedeckými dôkazmi, no spoločnosť Rosatom ich spochybnila. Či ide aj tentoraz o rovnaký prípad, nie je jasné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú