Elektronické zariadenia rôznych typov, od smartfónov, cez rôzne pracovné nástroje až po autá dnes využívajú batérie, ktorých parametre sa v posledných rokoch poriadne zlepšili. Najviac sa vedci zameriavajú na ich kapacitu a rýchlosť nabíjania, ktorú však môže podľa novej štúdie zverejnenej žurnálom PNAS vyriešiť úplne iný komponent určený pre ukladanie elektrickej energie – superkondenzátory.

Sú už takmer na dosah

Superkondenzátory, ako vysvetľuje už samotný názov, sú obzvlášť výkonné kondenzátory, o ktorých sa už dlhšiu dobu polemizuje ako o potenciálnej náhrade klasických lítium-iónových batérií v autách či iných elektronických zariadeniach. Ich výhodou má byť práve možnosť rýchleho nabíjania, avšak narážajú aj na rôzne nedostatky, ako je energetická hustota, použité materiály a podobne.

Výskumný tím z University of Colorado Boulder prišiel na to, ako sa ióny pohybujú naprieč komplikovanými štruktúrami s miniatúrnymi pórmi, pričom podľa autorov štúdie môže tento výskum viesť práve k vývoju pokročilých zariadení na skladovanie energie, ako sú superkondenzátory.

University of Colorado Boulder

University of Colorado Boulder v tlačovej správe k zásadnému prelomu vo vývoji tejto technológie dodáva, že nabíjanie elektromobilov za 10 minút zatiaľ možné nie je, čo však nie je úplne pravdivé. Podobné hodnoty už predviedla napríklad čínska automobilka Li Auto a i keď takéto rýchle nabíjanie zatiaľ nie je normou, technológie sa k týmto číslam začínajú približovať aj bez superkondenzátorov.

Už ich použili aj autá

Aj keď zatiaľ nedokážu priamo nahradiť batérie v elektormobiloch, v autách so spaľovacími motormi sa už superkondenzátory objavili. Objavili aj vo vozidlách koncernu PSA Peugeot Citroën, dnes Stellantis, kde pomáhali so systémami stop-štart a poskytovali rýchlejšiu počiatočnú akceleráciu. Svoje uplatnenie našli dokonca aj v športovom hybride Toyota TS040, ktorý bol vybavený motorom V8 a dvomi elektromotormi, ktoré čerpali energiu práve z tohto superkondenzátoru.

Životnosť bude dlhšia

Výhodou takýchto moderných superkondenzátorov môže byť okrem rýchleho nabíjania aj dlhšia životnosť, keďže nepodliehajú tak intenzívnej degradácii. Nie je vylúčené, že tento objav posunie vývoj superkondenzátorov vpred míľovými krokmi a vedci prídu na to, že sú schopné oveľa zaujímavejších schopností, než sme si doteraz mysleli – nebolo by to po prvý raz, čo nová technológia prekonala pôvodné očakávania.

Ako ďalej vysvetľujú vedci z Erdoganovej univerzity v Turecku a Aalborgskej univerzity v Dánsku v štúdii zverejnenej prostredníctvom Scholarly Community Encyclopedia, superkondenzátory využíva už dnes obrovské množstvo priemyselných a technologických odvetví. Vďačia za to nielen svojej dlhej životnosti, ale tiež schopnosti rýchlo sa vybíjať a nabíjať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú