Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V správe sú materiály TASR.

S vodíkovými projektami na Slovensku akoby sa v posledných týždňoch a mesiacoch roztrhlo vrece. Presne tak, ako plánovala Sulíkova veľká vodíková stratégia, už teraz sa objavujú menšie časti skladačky, ktoré plný prechod našej krajiny na vodík buď naštartujú, podporia alebo z neho budú ťažiť na úplnom konci celého reťazca.

Reč je napríklad o vodíkovom autobuse, ktorý firma MIP plánuje predávať aj v iných krajinách EÚ. Ešte podstatnejšie však môžu byť elektrolyzéry, teda zariadenia, ktoré s pomocou elektrickej energie – ideálne dej zelenej (zelený) alebo z jadrových elektrární (modrý) budú vyrábať dostatok vodíka, aby sa potom mohol tankovať do áut, autobusov, vlakov a čohokoľvek iného, vrátane „pomoci“ pri vykurovaní domácností.

Jeden blok vyrastie aj pri Trnave

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) teraz podľa TASR pripravuje výstavbu vodíkového elektrolyzéru s výkonom jeden megawatt (MW) v blízkosti logistického parku a diaľnice na okraji Trnavy.

Zariadenie, ktoré bude využívať zelenú energiu z pripravovaného fotovoltického parku v Jaslovských Bohuniciach, by sa mohlo dostať do prevádzky už koncom budúceho roka. Na konferencii k akčnému plánu Národnej vodíkovej stratégie o tom informoval predseda dozornej rady JESS Rastislav Podhorec.

JESS plánuje vybudovať kompletný reťazec vodíkového hospodárstva od výroby zelenej elektriny cez produkciu a uskladňovanie vodíka až po jeho distribúciu na čerpacej stanici.

Najskôr budú autobusy

„Keďže sa nechceme zaoberať priemyslom, tak sme sa orientovali na dopravu,“ priblížil Podhorec. Elektrolyzér s výkonom jeden megawatt je podľa neho schopný denne vyprodukovať 200 – 380 kilogramov vodíka, čo je množstvo potrebné napríklad na prevádzku 20 autobusov prímestskej dopravy. JESS očakáva aj rastúci záujem o vodík od dopravných spoločností, ktoré využívajú logistické parky.

MIP

Pôvodne bola spoločnosť JESS založená na vybudovanie ďalšieho jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach ako spoločný projekt štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a českej firmy ČEZ Bohunice, ktorá je dcérskou firmou energetickej spoločnosti ČEZ. V súčasnosti je projekt výstavby nového jadrového bloku pozastavený a JESS preto na pozemkoch chystá veľkú fotovoltickú elektráreň s výkonom 48 MW.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú