Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) má podozrenie, že hackeri chystajú útok na ústredný portál verejných služieb ľuďom. Podľa slov riaditeľa je už ale na útok pripravená.

Informáciu pre portál Živé.sk potvrdil Norbert Molnár, riaditeľ NASES. Možný útok vraj má prísť v prvých júlových dňoch, teda presne v čase, keď pre firmy začnú byť povinné e-schránky. Zároveň je v tomto čase naplánovaný aj prechod na nový vzhľad schránok. „Máme indície o rozsiahlom hackerskom útoku na portál Slovensko.sk chystanom na prvé júlové dni, kedy sa spustí povinná elektronická komunikácia firiem so štátom. Prijali sme zodpovedajúce bezpečnostné opatrenia, ktoré z pochopiteľných dôvodov nemôžeme špecifikovať v médiách,“ povedal Norbert Molnár. Všetky podrobnosti spojené s hackerským útokom si však nechal pre seba.

slovensko.sk
zdroj fotografie: Screenshot / Slovensko.sk

Otázky portálu Živé.s ohľadom tejto situácie boli smerované aj na Národný bezpečnostný úrad, no ten zatiaľ nevie o tom, že by sa nejaký útok na Slovensko.sk chystal. Práve naopak, podľa neho sa začiatkom leta znižuje aktivita hackerov a útoky sú obvyklejšie skôr počas štátnych sviatkov. Hackeri sú ale nevyspytateľní a útok začiatkom júla teda nie je možné vylúčiť. DDoS útoky sú pritom momentálne veľmi aktuálnou témou.

Minulý týždeň hackeri zaútočili na weby Sme.sk, RTVS, eTrend.sk a nevyhlo sa im ani Funrádio.sk. Isté komplikácie na Slovensko.sk ale môžu spôsobiť aj samotní používatelia. Je to veľmi nepravdepodobné, no pri prihlasovaní vyššieho počtu používateľov môžu nastať návaly. Systém by mal zvládnuť prihlásiť niekoľko stoviek používateľov v priebehu niekoľkých sekúnd a komplikácie by mohli nastať iba pri tisíckach prihlásení. Informácie vychádzajú z neoficiálnych zdrojov Živé.sk.

Nenechaj si ujsť
Ransomvér, ktorý útočí na Európu, sa dostal už aj do Česka a mieril aj na Slovensko

NASES bude e-schránky aktualizovať 1. júla od polnoci do 6.00 rána. V tomto čase sa zároveň všetkým firmám aktivuje elektronické doručovanie, pokiaľ si ho, samozrejme, dobrovoľne nezapli skôr. Aktualizácia prinesie nový vzhľad, nové funkcie a celkovo bude portál prívetivejší k používateľom. Ak sa teda budeš pokúšať v prvé júlové dni využiť portál a nebude fungovať, s veľkou pravdepodobnosťou bude napadnutý hackermi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom