Súkromná spoločnosť SpaceX sa angažuje v mnohých oblastiach pri vynášaní satelitov na orbitu, ale aj pri lunárnej misii pod záštitou NASA. O rok však vynesie na Mesiac podľa plánov spoločnosti Moon Mark v spolupráci s Intuitive Machines prvé závodné autíčka na diaľkové ovládanie. Ich vývoj a konštrukciu budú mať na starosti študenti strednej školy, no do projektu sa zapoja aj odborníci, inžinieri a dokonca aj dizajnér superšportu McLaren P1, informuje New Atlas.

Popri všetkých doterajších misiách a úspechoch spoločnosti SpaceX sa môže tento projekt zdať ako nevydarený žart. Ide však o skutočný plán spoločnosti Moon Mark, ktorá chce na Mesiac poslať dve diaľkovo ovládané autíčka, ktoré by sa zúčastnili prvých lunárnych pretekov.

Ako už bolo spomenuté, ich vývoj budú zastrešovať študenti strednej školy, ktorí však na takýto projekt nebudú sami. Pomôžu im s tým leteckí inžinieri, technológovia či odborníci na autonómne vozidlá, ktorí budú riešiť všetky náročné výzvy, aby tieto vozidlá fungovali aj na lunárnom povrchu. Na vývoji sa bude podieľať 6 tímov študentov z USA.

Falcon 9 vyšle na Mesiac závodné autíčka

Jedno takéto autíčko bude pritom vážiť približne 2,5 kg, no k tejto hmotnosti musí byť prirátaná aj váha samotného vypúšťacieho mechanizmu, ktorý ich na mesačnom povrchu vysadí. Takýto mechanizmus bude predstavovať ďalšiu záťaž o hmotnosti 3 kg. Hoci sa zdá, že tento náklad nebude predstavovať veľký problém pre raketu Falcon 9, do úvahy treba vziať, že sa jedná o cestu na Mesiac.

Nákladný modul okrem týchto autíčok ponesie aj náklad od NASA, no cena za 1 kg nákladu je nesmierne vysoká. Napríklad spoločnosť Astrobotic uvádza, že za vynesenie 1 kg na lunárny povrch si vypýta až 1,2 milióna dolárov.

Autíčka však poletia v module Nova-C od firmy Intuitive Machines, ktorý bude usadený na vrchole rakety Falcon 9. Štart misie by sa mal uskutočniť v októbri 2021. Náklad pristane na Mesiaci v oblasti Oceanus Procellarum. Ide o najväčšiu plochu na privrátenej strane Mesiaca.

Študentom budú pomáhať experti

Po vysadení vozidiel na Mesiaci majú prebehnúť historicky prvé lunárne preteky, v ktorých budú autíčka ovládané na diaľku a spoločnosť Moon Mark prisľúbila aj prenos obrazu či zobrazenie telemetrie takmer v reálnom čase. Závodnú trať by mal navrhnúť Herman Tilke – nemecký stavebný inžinier, ktorý navrhuje závodné trate aj pre Formulu 1, informuje Futurism.

Pri vývoji autíčok však bude potrebné zobrať do úvahy množstvo faktorov, ktoré ovplyvnia fungovanie a jazdu na mesačnom povrchu, aby boli obe vozidlá dostatočne pripravené na tamojšie podmienky. Študenti sa tak spolu s expertmi musia popasovať pri konštruovaní aj s vplyvom nižšej gravitácie či množstvom mesačného prachu, ktorý by mohol poškodiť elektroniku.

Zároveň je potrebné vyriešiť otázku komunikácie medzi diaľkovým ovládaním a vozidlami na obrovskú vzdialenosť. Aj pri využití najrýchlejšieho diaľkového ovládania by totiž pokyny pre riadenie boli vo vozidlách prijaté s oneskorením, čo ale znemožní ich ovládanie v reálnom čase pri pretekoch. S najväčšou pravdepodobnosťou tak nepôjde o také preteky, na aké sme zvyknutí na Zemi.

„Vodič“ by mal totiž vydať ovládačom príkaz, ktorý po určitom čase dorazí k vozidlu na Mesiaci, to ho vykoná a následne bude môcť spraviť ďalší krok a tak ďalej. Zrejme teda pôjde o skutočne netradičné preteky, ktoré si však budú môcť pripísať titul prvého závodu na Mesiaci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom