Pred čiernym piatkom, ktorý je synonymom veľkých zliav a šialených výpredajov, sa objavila vo vyhľadávaní Googlu falošná reklama, ktorá vyzerala ako legitímny odkaz na Amazon.

Falošná reklama na Amazon zavádzala nakupujúcich

Falošnú reklamu, ktorá mala za úlohu podviesť nakupujúcich, najprv zaznamenala spoločnosť CBS News. Mala sa objaviť vo výsledkoch vyhľadávania, ak používateľ zadal do Googlu výraz „amazon“. Odkaz vyzeral ako bežná reklama, ale pri kliknutí presmerovala používateľov na Facebook stránku a pokúsila sa oklamať používateľov, aby si mysleli, že ich počítač môže byť infikovaný škodlivým softvérom.

Do všetkého bol zatiahnutý aj Microsoft

Navyše, aby všetko vyzeralo úplne v poriadku, oznámenie o infekcii sa javilo ako oficiálne upozornenie od spoločnosti Microsoft, ktoré varovalo, že finančné údaje používateľa mohli byť ohrozené a odporúča zavolať na číslo podpory.

Spoločnosť CBS News uviedla, že podvodníci na prichádzajúci telefonát od nič netušiacich zákazníkov odpovedali a tvrdili, že pracujú pre Microsoft. Potom žiadali 150 dolárov, aby zbavili počítač vírusu, ktorý vlastne ani neexistoval.

Ludia musia byť obozretní

Celý prípad je o to horší, že ľudia, ktorí na tento podvod naleteli, mohli vážne ohroziť svoje osobné údaje, vrátane čísel kreditných kariet.

„Neposielame nevyžiadané e-mailové správy alebo neuskutočňujeme nevyžiadané telefonické hovory, aby sme takto požiadali o osobné alebo finančné informácie s cieľom opraviť váš počítač. Ak dostanete nevyžiadanú e-mailovú správu alebo telefonický hovor, ktorý má byť od spoločnosti Microsoft a požaduje, aby ste odoslali osobné informácie alebo klikli na nejaké odkazy, odstráňte správu alebo zaveste telefón,“ varuje prostredníctvom stránky o ochrane osobných údajov Microsoft.

Hovorca spoločnosti Google sa vyjadril, že spomínaná reklama bola zneužitím ich platformy.

„Striktne zakazujeme inzerovanie nezákonnej činnosti, odstránili sme tieto reklamy a pozastavili účet. Keď nájdeme reklamy, ktoré porušujú naše pravidlá, podnikneme okamžité kroky, aby sme zakázali tieto zdroje porušujúce pravidlá,“ povedal hovorca Google.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom