Pri nakupovaní z eBayu môžeš naraziť na čokoľvek. Výnimkou nie sú ani vyradené armádne veci, medzi ktoré patria aj počítače či notebooky. Ako informuje portál Futurism, tím bezpečnostných technikov zakúpil práve takýto nemecký armádny laptop, ktorý obsahoval niekoľko tajných informácií.

Z času na čas sa stane, že z vyradeného počítača technici zabudnú, alebo úplne neodstránia všetky dáta uložené na disku. To je zrejme prípad tohto notebooku, ktorý sa na eBay predával za smiešnych 90 €. Kúpila spoločnosť G Data CyberDefense.

Hovorca spoločnosti, Hauke ​​Gierow, povedal, že počítač kúpili zo zvedavosti, nakoľko takto staré a „obrnené“ zariadenie sa rozhodne nepoužíva v kancelárii, preto tu bola šanca, že sa na jeho disku bude nachádzať niečo zaujímavé.

Notebook s procesorom Intel Pentium II a 128 MB operačnej pamäte RAM na svojom pevnom disku uchovával príručky a schémy raketového systému „vzduch-vzduch“, a to bez akéhokoľvek šifrovania či lepšieho zabezpečenia. Počítač navyše bežal na starom Windowse 2000, ktorý rovnako nebol chránený heslom.

Ako informuje portál NYtimes, nemecké Ministerstvo obrany už skúma, ako sa vôbec notebook dostal na eBay a ako je možné, že sa na disku nachádzali tieto citlivé dáta. Podľa slov ministerky majú veľmi prísne pravidlá na predaj vyradenej armádnej techniky a takmer vždy dochádza k odstráneniu a zničeniu pevného disku z takéhoto počítača.

ArmyTechnology, protivzdušný obranný systém LeFlaSys Ozelot

Okrem príručiek raketového systému vzduch-vzduch sa na disku nachádzal kompletný manuál na ovládanie systému Ozelot. Tento systém slúži na ochranu pozemných vojenských jednotiek pred náletmi vzdušných síl v podobe helikoptér a bombardérov. Paradoxom je, že Ozelot aj v súčasnosti stále využíva nemecká armáda. Prístupové údaje do softvéru Ozelot boli rovnako smiešne – prihlasovacie meno aj heslo sú „guest“.

Tento prípad, kedy sa vojenská technika s citlivými údajmi dostala do nesprávnych rúk, však nie je v Nemecku prvý. V júli minulého roka si miestny horár kúpil štvoricu podobných notebookov a na jednom z nich sa nachádzali tajné manuály na ovládanie mobilnej delostreleckej jednotky Mars.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom