Spoločnosť Elona Muska, The Boring Company, je trochu v tieni známejších projektov tohto vizionára v podobe Tesly či SpaceX. Od svojho založenia však aj ona vzbudzuje čoraz väčšiu pozornosť. Potom, čo boli dokončené prvé časti siete tunelov pod Los Angeles, to vyzerá tak, že spoločnosť začína pracovať aj na novom podzemnom spojení dvoch miest.

Už na začiatku tohto roka Musk ohlásil plán tunelom prepojiť Washington s New Yorkom, ktoré sú od seba vzdušnou čiarou vzdialené približne 328 kilometrov. Toto spojenie má zabezpečiť rýchlu prepravu medzi týmito metropolami prostredníctvom Hyperloopu a ide teda o ďalší ambiciózny cieľ vizionára, ktorého splnenie tentoraz leží na pleciach The Boring Company. A spoločnosť už získala prvé povolenia na začatie projektu.

Plány už majú štátnu podporu

Prvé dohady o začatí príprav na razenie tunela začali potom, čo používateľ Redditu s nickom @DJB_2015 nedávno uverejnil fotografie miesta, ktoré vyzeralo ako budúca plocha určená pre vstup tunelovacia stroja. Snímka pochádzala z Baltimoru, ktorý je od Washingtonu vzdialený 56 kilometrov. Predpokladá sa, že práve toto spojenie bude tvoriť prvú časť z tunela, ktorý nakoniec povedie až do New Yorku. Fotografie však boli neskôr z Redditu stiahnuté.


Že nejde len o špekulácie, ale následne prostredníctvom príspevku na Twitteri potvrdil guvernér v štáte Maryland, Larry Hogan. Ten priznal, že administratíva štátu spolupracuje s The Boring Company na rýchlej elektrickej preprave medzi Baltimorom a Washingtonom.

Revolúcia v doprave

Musk sa už skôr vyjadril, že s jeho projektom získal ústne povolenie na federálnej úrovni, teraz je zjavná podpora aj od štátu Maryland. Celkovo to vyzerá, že tunely vykopané The Boring Company ponúknu dva rôzne koncepty dopravy. Na prepravu priamo v sieti tunelov v rámci miest budú slúžiť elektrické sane, zatiaľ čo na dlhšie vzdialenosti má byť použitá technológia hyperloop.

Na využitie Hyperloopu je potrebné vytvorenie podmienok približujúcich sa vákuu, čo však pod zemou má ísť jednoduchšie. V prípade tohto spôsobu dopravy sa spomínajú rýchlosti dosahujúce 900 až 1200 km/h. To by znamenalo prekonať vzdialenosť 320 km medzi Washingtonom a New Yorkom za menej ako 25 minút. Snáď sa raz dočkáme aj na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom