Sociálna sieť Twitter, ktorú pred niekoľkými mesiacmi prevzal miliardár Elon Musk, prechádza obrovskými zmenami a práve sa zbavuje jednej z najdôležitejších funkcií, ktorú starý Twitter poskytoval. Ako informuje The Guardian, Twitter viac nebude poskytovať staré overenie účtu zdarma, miesto toho si používatelia priplatia.

Logický krok, nešťastné prevedenie

Zrušenie bielo-modrých fajočiek Musk ohlasoval už celé mesiace vopred a len málokto je s touto zmenou spokojný. Tieto ikonické symboly totiž indikovali, že sa jedná o overený profil, a používateľ vďaka tomu vedel, od koho skutočne dostáva informácie. Systém pochopiteľne nebol dokonalý, avšak jeho nová verzia nemá nič spoločné s overením a v skutočnosti sa jedná len o predplatné za Twitter.

Za novú formu „overenia“ musí používateľ platiť mesačne 8 amerických dolárov a nemusí spĺňať žiadne iné podmienky, vďaka čomu dostane fajočku ktokoľvek, kto chce. Na jednej strane chce Twitter takouto formou zvýšiť svoje zisky, na druhej čiastočne zachovať overenie – pri počítačových hrách napríklad platí, že ak za ne hráči platia, oveľa menej podvádzajú.

V prípade sociálnej siete však toto nemusí vôbec platiť a aj uplynulé mesiace dokázali, že za nové „overenie“ zaplatí ktokoľvek, nech má akékoľvek úmysly. Množstvo takýchto profilov šíri dezinformácie a značka overenia im dodáva kúsok kredibility. Mnohí kvôli tejto zmene vyhlásili, že z Twitteru odchádzajú.

Traja ho dostanú zdarma

Nové overenie majú zdarma tri celebrity, ktorým zaň platí samotný Musk. Overenie má vďaka tomu basketbalista LeBron James, spisovateľ Stephen King a známy herec William Shatner, ktorý letel na hranicu vesmíru na rakete New Shepard. Stal sa tak najstarším človekom vo vesmíre.

Stratí ďalších používateľov?

Twitter mal diskutabilnú reputáciu už predtým, než ho prevzal Musk. Po jeho zmenách ide neustále dolu vodou, aspoň z hľadiska reputácie. Kým niektoré zmeny sú pozitívne, mnohé ďalšie sú vážnym problémom a to najmä dezinformácie, ktoré sa Twitterom šíria. Nepomáha ani extrémna politizácia Muska, ktorý prilieva benzín do ohňa „kultúrnej vojny“. Tá je zatiaľ problémom najmä USA, začína sa však prejavovať aj v Európe.

Podľa príslovia „rozdeľuj a panuj“ prospieva rozdúchavanie tejto kultúrnej vojny najmä tým, ktorí mali už tak oveľa ľahší život, než masy, ktoré sú kultúrnou vojnou polarizované a radikalizované. Odchod z Twitteru ohlásil dokonca aj SCOTUSblog, ktorý úzko spolupracuje s najvyšším súdom Spojených štátov.

„Demokracia je, v mojich očiach, dohoda, že sa navzájom nepozabíjame kvôli našim rozdielom a miesto toho o nich budeme debatovať,“ vyhlásil podľa Politico James Davison Hunter, ktorý pred približne tridsiatimi rokmi použil v súvislosti s dianím v USA práve termín „kultúrna vojna“.

Do tohto nepríjemného sociálneho javu bohužiaľ prispieva aj Twitter, na ktorom sa ľudia len zriedkavo dohodnú a drvivú väčšinu času trávia v takzvaných echo komorách, v ktorých sú vystavovaní len tým názorom a pohľadom, s ktorými už súhlasia. Musk sa na začiatku preberania Twitteru nazval absolutistom v otázke slobody prejavu, pre demokraciu majú však zmeny na Twitteri katastrofálny vplyv.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP