Spoločnosť OneWeb ešte začiatkom tohto roka vyhlasovala krach, teraz je pripravená napredovať ďalej vo vesmírnych misiách. Má podobný plán ako SpaceX so Starlinkom, ľuďom chce poskytnúť globálne internetové pripojenie zo satelitov. Pred koncom ju zachránila len miliardová investícia, no vďaka tomu môže pokračovať vo svojich plánoch a už čoskoro opäť vynesie do vesmíru ďalšie satelity, informuje ArsTechnica.

Budovanie konštelácie satelitov pre poskytovanie globálneho internetu je realitou. Na takýchto projektoch pracuje hneď viacero súkromných spoločností, no najväčšie úspechy spomedzi všetkých doteraz dosiahol SpaceX.

Práve ten len dnes nadránom vyniesol na orbitu ďalšie satelity, konštelácia sa postupne rozširuje a nad našimi hlavami už lieta takmer 1000 Starlinkov, ktoré už dokážu poskytovať internet v otvorenom beta teste.

Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré chcú vytvoriť obdobnú konšteláciu satelitov pre poskytovanie globálneho internetu, patrí napríklad Amazon, Boeing, TeleSat či dokonca Samsung alebo OneWeb.

Práve posledná z menovaných firiem však mala namále. Ešte v začiatkoch tohto roka jej hrozil bankrot, ktorý by zrušil všetky jej plány. Zachránila ju však dôležitá investícia, vďaka ktorej môže ďalej napredovať.

Finančná pomoc zvrátila krach, OneWeb môže pokračovať vo vynášaní satelitov

OneWeb dostal finančnú injekciu od britskej vlády a indického telekomunikačného giganta Bharti Global. Doteraz spoločnosť vyniesla na orbitu 74 svojich satelitov, no zdalo sa, že kvôli finančným problémom sa konštelácia o ďalšie satelity viac nerozšíri. Prvých 6 satelitov firma vypustila ešte koncom februára 2019.

Zobraziť celú galériu (3)
OneWeb chce na orbite tisícky satelitov pre poskytovanie globálneho internetu. Pripravuje sa na vynesenie ďalších desiatok. Zdroj: OneWeb

Všetko sa ale zmenilo v júli tohto roka, kedy zostávajúce aktíva OneWeb prevzala vláda Veľkej Británie a spomenutá indická spoločnosť za 1 miliardu dolárov, čím získali podiel 42,2 %. Ďalších 12,3 % vlastní japonská banka SoftBank.

Zobraziť celú galériu (3)
Satelity od OneWeb majú podobne ako Starlinky od SpaceX poskytovať globálne internetové pripojenie. Zdroj: OneWeb

Takáto transakcia sa však stala cieľom federálneho súdu, ktorému trvalo 3 mesiace, pokým odkúpenie OneWeb schválil. Situáciu skomplikovala aj Federálna komisia pre komunikáciu (FCC), ktorá vydala potrebný dokument po ďalších 3 týždňoch. Nakoniec však bola spoločnosť zachránená, licencie na satelity a pozemné základne boli udelené novým vlastníkom 27. októbra, informuje Observer.

Premiérová komerčná misia z ruského kozmodrómu Vostočnyj

OneWeb sa tak oficiálne dostal z krízy a môže pokračovať vo svojich misiách. Zdá sa, že po tejto záchrane nepremárni ani mesiac a už čoskoro plánuje vyslať na orbitu ďalšiu várku svojich satelitov. 13-ročná spoločnosť v polovici decembra pošle na orbitu 36 satelitov, ktoré poletia s raketou Soyuz-2.1b z ruského kozmodrómu Vostočnyj.

Satelity už boli dopravené na letisko Ignatievo v meste Blagoveščensk, kde ich priviezlo nákladné lietadlo Antonov An-124 „Ruslan“, informoval Roskosmos. Let ruskej rakety s takýmto nákladom bude zároveň vôbec prvým komerčným letom z kozmodrómu Vostočnyj a prvým štartom pod záštitou francúzskej firmy Arianespace.

Zobraziť celú galériu (3)
Doručenie satelitov spoločnosti OneWeb. Na fotografii je nákladné lietadlo Antonov An-124-100. Zdroj: Roskosmos

Po tejto misii, ktorá je momentálne naplánovaná na 17. december, bude na orbite celkovo 110 satelitov od OneWeb. Toto je však podľa spoločnosti len začiatok a svoje plány chce vyvíjať rovnakým smerom ako SpaceX. Na orbitu totiž plánuje vypustiť v prvej vlne 650 satelitov na nízku orbitu.

Neskôr sa k nim má pridať ďalších vyše 1000 satelitov. OneWeb doteraz získal povolenie od FCC na vypustenie celkovo 2000 satelitov, z čoho má byť 1280 kusov na strednej orbite. Vďaka záchrane pred krachom tak môže firma pokračovať v budovaní vlastnej konštelácie satelitov, ktoré budú môcť neskôr poskytovať globálne internetové pripojenie.

Vážnu konkurenciu má predstavovať aj Amazon

Vody chce v tomto smere rozvíriť aj spomenutý Amazon s vlastným projektom Kuiper, ktorý si na tento účel vyhradil 10 miliárd dolárov a doteraz získal povolenie na vypustenie 3236 vlastných satelitov. Polovicu z tohto množstva chce mať na orbite do roku 2026 a podobne ako v prípade Starlinkov či časti satelitov OneWeb, aj satelity Amazonu majú obiehať okolo Zeme na nižšej orbite.

Na orbitu by mali byť vypustené v 5 fázach a operovať budú vo výške 590 km, 610 km a 630 km nad zemou, pričom budú rozdelené do 98 orbitálnych dráh. Spustenie internetového pripojenia by mala spoločnosť realizovať v momente, keď bude mať na orbite 578 satelitov. Ďalšie detaily sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom