Apple len nedávno zverejnil svoj plán priniesť do roku 2024 plnohodnotný elektromobil z vlastnej produkcie. Na toto oznámenie reagoval aj Elon Musk, zakladateľ spoločnosti Tesla, ktorý v najhorších časoch pre automobilku zvažoval jej predaj práve kalifornskému technologickému gigantovi, informuje portál Electrek.

V roku 2017 zažívala automobilka Tesla naozaj ťažké časy. Pri výrobe Modelu 3 ju postihlo takzvané „produkčné peklo“ a kvôli tomu sa Musk musel rozhodovať, ako automobilku zachrániť.

Jednou z možností bol predaj a ako svojho potenciálneho kupcu si vybral Apple na čele s Timom Cookom. Ako však pred pár hodinami Elon zverejnil na svojom Twitteri, Cook vtedy odmietal akékoľvek stretnutia týkajúce sa predaja automobilky Tesla.

Teraz si zrejme manažment Applu poriadne búcha hlavy o stenu, pretože Musk v tom čase požadoval za predaj Tesly iba desatinu jej súčasnej hodnoty, čo predstavovalo čiastku okolo 49,3 miliárd eur, informuje portál The Verge.

Apple však príležitosť na kúpu nevyužil, no na druhej strane za to môže byť samotný Musk rád. Automobilke sa podarilo prekonať ťažké časy pri výrobe Modelu 3 a od tej doby predstavili a začali vyrábať aj Model Y a taktiež sa pripravujú na výrobu futuristického pickupu Cybertruck.

Najhodnotnejšia automobilka na svete

Tesla sa v priebehu pár rokov dokonca dokázala stať najhodnotnejšou automobilkou na svete. Jej trhová hodnota v súčasnosti presahuje 497 miliárd eur a akcie sa pohybujú na úrovni 520 € za akciu.

Po prekonaní krízy sa Muskovi podarilo postaviť továreň na výrobu elektromobilov v čínskom Šanghaji a svoju továreň čoskoro dostane aj Európa, ktorá sa aktuálne stavia v Berlíne. Okrem toho v Európe vyrástlo niekoľko servisných stredísk či rýchlych nabíjačiek Supercharger. Na Slovensku ich už máme celkovo 5, vďaka čomu je technicky pokryté celé územie našej krajiny.

Aleks Aleksandrof/YouTube

Apple ale vidí v oblasti elektromobility potenciál, o čom svedčia aj ich nedávne vyhlásenia, že do roku 2024 chcú priniesť svoj vlastný elektromobil s technológiou autonómneho riadenia. Spoločnosť Apple už dlhší čas zabŕda do automobilového priemyslu, no až doposiaľ sa rátalo s tým, že bude predovšetkým prinášať nové technológie, ktoré budú môcť ostatní výrobcovia automobilov integrovať do vlastných vozidiel.

Dôležitým krokom pri vývoji elektromobilu sú batérie a Apple tvrdí, že prinesie naozaj revolučnú batériu, ktorá rapídne zvýši dojazd. Hovorí sa o LFP (lítium-železo-fosfát) článkoch, ktoré však Tesla už v niektorých svojich vozidlách dlhšie využíva.

Konkrétne sa jedná o Modely 3 vyrábané v čínskej továrni. Auto vybavené takýmto typom batérie disponuje nižším dojazdom a vyššou hmotnosťou, no na druhej strane je podstatne lacnejšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom