Továreň Gigafactory v čínskom Shanghaji dostala zelenú v produkcii Modelu 3 s lacnejšími, no menej výkonnými LFP batériami. Ako informuje portál Electrek, nižšia cena prichádza na úkor dojazdu a vyššej hmotnosti.

Automobilka Tesla išla od začiatku svojou vlastnou cestou čo sa týka batérií. Zatiaľ čo väčšina ostatných automobiliek siahala po NCM (nikel, kobalt, mangán) batériách, vo vozidlách kalifornskej automobilky sa používajú NCA (nikel, kobalt, hliník) batérie.

Tie pre Teslu doteraz vyrába spoločnosť Panasonic, no automobilka Elona Muska chce v Shanghajskej továrni vyrábať ešte lacnejšie verzie Modelu 3 s LFP (lítium, železo, fosfát) batériami, ktoré bude vyrábať spoločnosť LG Chem a CATL.

V štandardných typoch batérií sa nachádza pomerne drahý kobalt, ktorý v novom type batérií nie je. Nové LFP batérie však nemajú takú energetickú hustotu, ako batérie s kobaltom, kvôli čomu je dojazd  elektromobilu o čosi nižší.

Weibo

Výrobcovi CATL sa ale podarilo vyvinúť LFP batérie s vyššou energetickou hustotou a dlhšou životnosťou, takže Tesle už nebránilo nič, aby požiadala čínske úrady o schválenie výroby Modelu 3 s lacnejšími batériami.

Vo finále sa tento krok neprejaví iba v cenovke, ale čínska verzia bude oproti tej americkej aj o čosi ťažšia a samozrejme ponúkne aj nižší dojazd. Americká verzia Modelu 3 má hmotnosť 1645 kg, čínska bude vážiť o 100 kg viac. Čínska verzia Modelu 3 sa navyše líši hneď v niekoľkých smeroch aj čo sa týka vzhľadu.

V prvom rade je to názov výrobcu na veku kufra v čínštine, no okrem toho pribudli aj zmeny v oblasti nabíjania. Model 3 vyrobený v čínskej továrni Gigafactory 3 totiž dostane 2 nabíjacie porty, aby mohol elektromobil využiť stále väčšiu infraštruktúru nabíjacích staníc na tamojšom trhu.

Ako píše portál Insideevs, energetická hustota nových batérií by mala byť 125 Wh/kg. Dojazd Modelu 3 s LFP batériou sa pohybuje na úrovni 470 km podľa čínskeho štandardu NEDC. Celková kapacita batérie zatiaľ známa nie je. Výkon by však mal byť 202 kW a maximálna rýchlosť 225 km/h.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom