Tesla Cybertruck je rozhodne najfuturistickejším vozidlom, aké v dohľadnej dobe príde na trh. Aj keď má byť cena elektrického pickupu relatívne nízka, Musk na výročnej schôdzi akcionárov oznámil, že Cybertruck môže pokojne stáť aj viac ako 1 milión dolárov, ak sa nevyrieši problém s batériami, píše portál Futurism.

Nedávna kvartálna schôdza akcionárov spoločnosti Tesla priniesla množstvo nových informácií. Okrem priblíženia dátumu výroby dostupného SUV Model Y v závodoch Giga Texas a Berlín sme sa dozvedeli aj to, že výroba ťahača Tesla Semi bola znovu odložená na rok 2022.

Reč padla aj na adresu pickupu Cybertruck, no v tomto smere prípravy napredujú podľa plánov a ešte tento rok by mala byť spustená výrobná beta fáza. To znamená, že prvé kusy Cybertrucku by mohli z výrobnej linky zísť ešte v tomto roku.

Môže sa poriadne predražiť

Pri výrobe však môže nastať jeden zásadný problém – Tesla nebude mať dostatok nových, vlastných batériových článkov Tesla 4680. Ako informuje portál Reuters, Musk v poslednej dobe rieši množstvo telefonátov s dodávateľmi batérií, aby zabezpečil ich dostatok pre modely Cybertruck a Semi, ktoré majú využívať už iba nové, revolučné články Tesly.

Pre porovnanie, takto vyzerá Tesla Cybetruck v reálnej premávke. Zdroj: Twitter

Rovnako môže spôsobiť problémy pri výrobe aj aktuálne zúriaca polovodičová kríza, no v tomto smere sa tiež Tesla snaží zabezpečiť a buduje svoju vlastnú fabriku na výrobu čipov. Naplno by však mala fungovať až o 12-18 mesiacov.

NEPREHLIADNI
Výroba Tesly Cybertruck sa nezadržateľne blíži, významný moment príde ešte tento rok

Všetky tieto faktory sa vo finálne môžu negatívne prejaviť na cene Cybertrucku, ktorý pokojne môže stáť aj 1 milión dolárov. Ak by bol totiž nedostatok batérií a čipov, musela by sa obmedziť masová výroba a práve masová výroba je kľúčom, aby boli veci čo najlacnejšie.

Cybertruck to teda so svojím úspechom rozhodne nemá vyhraté. Okrem ceny môže jeho popularitu naštrbiť aj samotný vzhľad a technické prevedenie. Musk už dávnejšie vyhlásil, že Cybertruck bude najlepšie vozidlo, aké Tesla kedy vyrobila.

Problémovým je najmä jeho dizajn. Zatiaľ čo ostatné pickupy vyzerajú akoby vychádzali z jedného a toho istého auta, Cybertruck je úplne a iný a skôr vyzerá tak, akoby ho vyrobili mimozemšťania.

Tesla

Aj napriek týmto zdanlivým komplikáciám sa však Tesle aktuálne darí a v uplynulom kvartáli dosiahla najväčší zisk z predaja áut v histórii.

Tesla otvorí nabíjačky Supercharger ostatným elektromobilom

Po sérii správ o sprístupnení nabíjačiek Supercharger ostatným elektromobilom konkurenčných automobiliek predstavil Musk aj svoju víziu, ako by malo nabíjanie prebiehať v realite, informoval Electrek.

Počas konferencie pre investorov objasnil proces nabíjania na staniciach Tesly s batériovými vozidlami iných značiek, ktorý by mal byť podľa jeho slov nanajvýš jednoduchý.

Vodič tak bude podľa predpokladov potrebovať len aplikáciu Tesly, v ktorej si zvolí nabíjaciu stanicu a konkrétnu nabíjačku na určenom mieste, pripojí svoj elektromobil, a hoci nepôjde o vozidlo Tesly, cez aplikáciu získa prístup k nabíjaniu na nabíjačke. Takýto proces by mal podľa Muska fungovať pre takmer všetky elektromobily iných značiek.

FonTech

Sprístupnenie Superchargerov pre vozidlá iných výrobcov bude realitou už tento rok na trhoch, kde Tesla používa pre nabíjanie CCS štandard (kombinované AC/DC nabíjanie). Spoločnosť však musí vyriešiť aj problematiku preťaženia siete, ktoré by mohlo spôsobiť pripojenie veľkého množstva elektromobilov iných výrobcov.

Musk načrtol, že to chcú vyriešiť dynamickými cenami nabíjania, ktoré sa budú odvíjať od vyťaženia siete a rýchlosti nabíjania, čo môže vo výsledku vodičov prinútiť nabíjať svoje elektromobily kratšie, aby nedošlo k preťaženiu siete. V najvyťaženejších časoch by sa však vodiči mali pripraviť na vysoké ceny, ktoré môžu byť násobne vyššie ako pri nabíjaní mimo špičky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú