Kvartálny zisk americkej automobilky Tesla prvý raz prekročil hranicu jednej miliardy dolárov. Priekopníkovi výroby elektromobilov sa to podarilo vďaka jeho schopnosti prekonávať nedostatok čipov vyvolaný pandémiou, ktorý spôsobil veľké ťažkosti iným automobilkám. Míľnik v oblasti finančných výsledkov je pokračovaním dva roky trvajúcej prosperity Tesly, ktorá odstránila otázniky nad dlhodobou životaschopnosťou firmy.

Tesla si teraz upevnila pozíciu lídra v prechode od spaľovacích motorov a očakáva sa, že to jej umožní dosiahnuť ešte väčšiu ziskovosť. Firma za apríl až jún vykázala zisk 1,1 miliardy dolárov čiže 1,02 dolára na akciu. V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom jej zisk vzrástol viac ako desaťnásobne. Príjmy spoločnosti sa medziročne takmer zdvojnásobili na približne 12 miliárd dolárov.

Po úprave o jednorazové položky dosiahla Tesla v uplynulom kvartáli zisk 1,45 dolára na akciu. Pohodlne tak prekonala prognózu analytikov oslovených v prieskume spoločnosti FactSet, ktorí odhadovali, že upravený zisk bude 94 centov na akciu.

Za tri mesiace do konca júna Tesla vyrobila viac ako 206-tisíc vozidiel. Takýto objem výroby za jeden kvartál dosiahla prvý raz vo svojej histórii. Tesla sa v súčasnosti pýši trhovou hodnotou zhruba 630 miliárd dolárov, čiže podstatne vyššou, ako je trhová hodnota ktorejkoľvek inej automobilky. Len za posledné dva roky sa pritom hodnota firmy zväčšila 14-násobne.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP