Po niekoľkých neúspešných testoch a výbuchoch prototypov vesmírnej lode Starship má Elon Musk konečne dôvod na radosť. Vesmírna loď určená na cestovanie na Mesiac či dokonca Mars prešla rozhodujúcou skúškou, informuje Futurism.

Elon Musk má smelé plány v rámci cestovania do vesmíru a už tento rok sa majú uskutočniť skúšobné lety s ľudskou posádkou. Predtým však treba dostatočne otestovať vesmírnu loď Starship, ktorá má byť schopná prepraviť ľudí.

Prvé testy však nedopadli podľa predstáv. Ešte koncom minulého roka pri teste explodoval prototyp MK1. Začiatkom marca nezvládol tlakovú skúšku a explodoval prototyp SN1 a vylepšená verzia SN3 zase začiatkom apríla nezvládla test pri kryogénnych teplotách.

V nedeľu SpaceX dokončil kritický kryogénny test prototypu SN4. Test, počas ktorého bol chladený dusík natlakovaný do nádrží, bol konečne úspešný, uviedol na Twitteri Elon Musk.

Test určený na zabezpečenie integrity palivového systému rakety pred zapálením motora bol teda prvýkrát úspešný, čo bolo predpokladom k postupu k ďalším prácam.

Musk dúfa, že k ďalšiemu testu by malo prísť už tento týždeň. Technici majú pred testom pripojiť jeden zo 6 raketových motorov Raptor k prototypu a vykonať požiarny test, informuje Ars technica.

Pokiaľ bude požiarny test úspešný, prototyp rakety bude pripravený vykonať takzvaný „hop test“, pri ktorom si vesmírna loď Starship vyskúša voľný let do výšky 150 metrov. Podobný test minulý rok úspešne vykonal Starhopper.

Prečítaj si tiež
SpaceX nevyšiel posledný test padákov. Išlo o nešťastnú náhodu

V SpaceX už vyrobili aj väčšinu dielov pre ďalší prototyp SN5. Musk uviedol, že ak nasledujúce testy SN4 dopadnú dobre, plánujú k prototypu SN5 pripojiť až 3 motory Raptor a otestovať tak let do väčšej výšky ešte túto jar.

Na tento test však spoločnosť potrebuje získať schválenie regulačných úradov, čo môže trvať ešte niekoľko týždňov. Pre túto misiu potrebujú prístup ku frekvenciám, prostredníctvom ktorých by dokázali inžinieri s loďou komunikovať počas testu. Podľa žiadosti pre Federálnu komisiu pre komunikáciu poletí Starship do výšky 20 km.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú