Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia objavili jedinečný pár hnedých trpaslíkov, ktoré sa od seba nachádzajú extrémne ďaleko, píše Phys.org. Zároveň prinášajú úplne nové poznatky o tom, ako takéto hviezdy vznikajú, keďže sa jedná o pomerne zvláštne objekty.

Pluto je v porovnaní s nimi blízko

Pár hnedých trpaslíkov, ktorý astronómovia objavili, sa nachádza pomerne neďaleko od Zeme vo vzdialenosti 130,5 svetelných rokov, píše Sci-News. Pre klasické hviezdy je normálne, že sa nachádzajú v binárnych systémoch, avšak v prípade hnedých trpaslíkov je takáto formácia oveľa vzácnejšia a to obzvlášť v tomto prípade.

Sústava CWISE J014611.20-050850.0AB sa skladá z dvoch takýchto hviezd, pričom sú od seba delené vzdialenosťou 129 AU (astronomických jednotiek), teda 129-násobkom vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom, čo je približne 19,3 miliárd kilometrov. Inak povedané, jedna z týchto hviezd je od druhej viac ako 3-krát tak ďaleko ako Pluto od Slnka.

Softich a spol.

Tento jedinečný pár hnedých trpaslíkov astronómovia odhalili pomocou Keckovho observatória na Havaji a jeho blízkeho-infračerveného spektrometra. Podľa astronómov je pritom pozoruhodné, že sa takéto veľké systémy s nízkou hmotnosťou pomerne rýchlo rozpadnú a je pozoruhodné, že dokázal práve tento prežiť tak dlhú dobu.

Nové poznatky o ich formácii

Objavený pár hnedých trpaslíkov chcú vedci použiť na vývoj nových modelov, pomocou ktorých ich dokážeme v budúcnosti objaviť viac a následne tak aj lepšie pochopíme ich podstatu či samotnú formáciu. Práve v tejto oblasti vyplávali na povrch nové informácie vďaka tímu astrofyzikov pod vedením Basmaha Riaza.

Stredobodom pozornosti sa v tomto prípade stal deuterovaný metán (CH3D) v troch objavených hnedých proto-trpaslíkoch, pričom doteraz sa táto látka mimo Slnečnej sústavy nenašla. Podľa odborníkov je tento objav nečakaný a naznačuje, že hnedé trpaslíky nie sú len menšou verziou klasických proto-hviezd, ale jedinečným kozmickým objektom s vlastnými špecifickými vlastnosťami, píše Tech Explorist.

NASA, ESA

„Metán v týchto hnedých proto-trpaslíkoch môže a nemusí prežiť alebo si zachovať tak vysokú prítomnosť v najstarších hnedých trpaslíkoch“, dodáva Wing-Fai Thi, spoluautor štúdie a astrofyzik z Inštitútu Maxa Plancka pre mimozemskú fyziku.

Astronómov doteraz prekvapujú

Hnedé trpaslíky patria medzi tie najzaujímavejšie typy hviezd, aj keď sú v porovnaní s inými kozmickými monštrami pomerne slabé a mdlé.

Len nedávno sa astronómom podarilo objaviť hnedý trpaslík, ktorý je podľa pozorovaní starý ako celý vesmír a zároveň je extrémne rýchly, pričom dostal názov The Accident (doslova Nehoda).

Nebolo to navyše tak dávno, čo sa vedcom podarilo vôbec po prvý raz vyhotoviť snímku hnedého trpaslíka a aj keď sa jedná o hviezdu, objav v tomto prípade pomohol odhaliť niektoré záhadné vlastnosti exoplanét.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú