Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci majú v rukách kľúčový objav, novoobjavený biely trpaslík je doteraz ten najrýchlejšie rotujúci, aký sme vôbec našli. Jedná sa zároveň o špeciálnu triedu, známu ako „magnetická vrtuľa“, ktorá je extrémne vzácna, píše Warwick University.

Šialená rotácia

Nový biely trpaslík dostal technický názov LAMOST J024048.51+195226.9, skrátene J0240+1952. Ide o doteraz najrýchlejšie rotujúci objekt tohto druhu, pričom jednu celú rotáciu vykoná každých 25 sekúnd.

Táto mŕtva hviezda je zároveň klasifikovaná ako špeciálny prípad „magnetickej vrtule“. Ide o binárny systém hviezd, v ktorom jedna z nich je hviezda hlavnej postupnosti. Biely trpaslík z tejto sesterskej hviezdy pomocou gravitácie strháva plazmu, ktorú následne vystreľuje do okolitého kozmu pomocou svojho magnetického poľa.

ScreenShot/ Chandra X-ray Observatory/ YouTube

Je vďaka tomu veľmi podobný objektu AE Aquarii, ktorý astronómovia objavili pred vyše 70 rokmi. Ide takisto o vrtuľový binárny systém, v ktorom však dosahuje biely trpaslík rýchlosť rotácie raz za 33 sekúnd. Nachádza sa asi 280 svetelných rokov od Zeme a jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 60 % hmotnosti nášho Slnka.

Nepredstaviteľné rýchlosti

Biely trpaslík J0240+1952 vystreľuje plazmu rýchlosťou až 3 000 km/s a rotácia je tak vysoká, že musí mať nadpriemernú hmotnosť na to, aby ho neroztrhala na kusy, vysvetľuje Science Alert. Kedysi však spomínaná plazma dopadala na jeho povrch v oblasti rovníka, čím mu odovzdala energiu potrebnú na takéto šialené zrýchlenie rotácie.

Objav druhého objektu tohto typu je pritom rovnako dôležitý, ako objav toho prvého. Ako totiž vysvetľujú vedci, „pre prvý objav vyviniete model a pomocou druhého ho dokážete otestovať. Posledný objav ukázal, že model funguje veľmi dobre.“

Giuseppe Parisi

Tento druh objektov však nie je ten najrýchlejšie rotujúci vo vesmíre. Rekord momentálne drží rádiový pulzar s technickým názvom PSR J1748−2446ad, ktorý vykoná za jedinú sekundu až 716 otáčok.

Ide o neutrónovú hviezdu, ktorej priemer dosahuje len do 16 km a nachádza sa vo vzdialenosti 18 000 svetelných rokov od Zeme, píše výskumný tím vo svojej štúdii.

Vždy sú pomerne malé

Ako extrémne rýchlo rotujúca neutrónová hviezda, tak aj biely trpaslík je na kozmické pomery malý objekt. Zvyčajne dosahujú podobnú veľkosť, ako naša Zem a to aj napriek tomu, že ide o pozostatky hviezdy.

ESO

Len nedávno ostali astronómovia zarazený, keď našli bieleho trpaslíka s priemerom len o trochu väčším od Mesiaca, avšak s hmotnosťou o takmer polovicu vyššou, než naše Slnko. V tomto sú ešte extrémnejšie už spomínané neutrónové hviezdy. Napríklad práve PSR J1748−2446ad s priemerom do 16 km dosahuje hmotnosť takmer dvoch Sĺnk.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú