O tom, že sa astronómia posúva míľovými krokmi vpred, svedčia stále nové objavy a detekcie. Medzi posledné tohtoročné detekcie jednoznačne patrí aj priamy obraz hnedého trpaslíka vzdialeného 86 svetelných rokov, ktorý predstavuje kľúčový referenčný bod pre pochopenie vlastností prvých priamo detegovaných exoplanét, o téme informoval portál Phys.
Objavený hnedý trpaslík sa nachádza v planetárnej sústave HD 33632 a obieha okolo hviezdy HD 33632 Aa. Samotný hnedý trpaslík dostal pomenovanie HD 33632 Ab a svojou hmotnosťou presahuje hmotnosť Jupitera až 46-násobne, pričom okolo svojej hviezdy obieha vo vzdialenosti približne 2,9*109 kilometra. Detailné informácie o tomto objave boli publikované v žurnále The Astrophysical Journal Letters.

Hnedé trpaslíky sú považované za substelárne objekty, ktorých hmotnosť sa nachádza v rozmedzí od hmotnosti tých najväčších plynných obrov až po malé hviezdy. Ich hmotnosť tak nikdy nepostačuje na zapálenie termonukleárnej reakcie, avšak v ich jadre po určitú dobu prebieha nukleosyntéza deutéria.
Objavený hnedý trpaslík je zaujímavý hneď z viacerých dôvodov
Ako píše portál UniverseToday, HD 33632 Ab sme objavili vďaka teleskopu Subaru a observatóriu W. M. Keck nachádzajúceho sa na Havaji. Keďže obe zariadenia disponujú technológiami, ktoré umožňujú odstránenie atmosférického rozmazania, vzniknuté snímky sú relatívne ostré.
Hnedý trpaslík však vedcov zaujal nielen svojou veľkosťou a spôsobom detekcie, ale aj obežnou dráhou a sústavou, v ktorej sa nachádza. Hviezda v tejto planetárnej sústave je totiž hviezdou hlavnej postupnosti, ktorá je v mnohom podobná nášmu Slnku. Orbitálna vzdialenosť spolu v kombinácii s podobnosťou hviezdy totiž môže prezradiť veľa o tom, ako takéto sústavy vznikali. Okrem toho môže vytvorená snímka astronómom pomôcť objaviť priamou metódou aj ďalšie hnedé trpaslíky alebo exoplanéty.

Údaje získané analýzou fotografie tiež naznačujú, že v atmosfére hnedého trpaslíka je voda a oxid uhoľnatý, čo z neho robí výborný „barometer“, ktorý poslúži na porovnanie atmosfér ďalších hnedých trpaslíkov a exoplanét.
Vedci sa tiež domnievajú, že vďaka pokroku v adaptívnej optike a v zobrazovacích systémov v blízkom infračervenom spektre budeme čoskoro svedkami ďalších nových priamych detekcií. Tieto slová určite potvrdzuje aj nedávny objav hnedého trpaslíka s prezývkou Elegast, ktorý bol objavený priamou metódou pomocou rádio-senzitívnych teleskopov.
Vesmír a veda

Magický jav. Vedci objavili blesky, ktoré šľahajú opačným smerom, ich správanie je stále plné prekvapení

Kreuje ľudstvo svoju záhubu? Superinteligentnú AI nebudeme vedieť kontrolovať, dokonca ju ani nepochopíme

Prelomová „špongia“. Vzduch premení na pitnú vodu, za deň zvládne takmer 20 litrov

AKTUÁLNE Naživo: Falcon 9 zlomil svetový rekord, vyštartoval s vyše 140 satelitmi
