Aktuálny ročník festivalu Biela noc charakterizuje najmä pestrosť. Počas troch dní prinesie reprezentatívny prierez súčasnými umeleckými žánrami a predstaví výrazných autorov z domácej aj svetovej scény, bohatý denný a nočný program či dokonca hravé diela pre detského diváka. Už tradične poteší aj záujemcov o hľadanie prienikov medzi umením a technológiami súčasnosti.

BN Label prinesie do Košíc ilúziu nekonečného priestoru v inštalácii Vertikála, Nano VJs pripravujú unikátny 3D mapping na Dóm sv. Alžbety. Najočakávanejšie mená však nesú uznanie z prestížnych inštitúcií a festivalov po celom svete: Kit Webster a Cinzia Campolese. Dnes si predstavíme unikátne dielo prvého z menovaných – monumentálny AXIOM.

Pixelová smršť z Austrálie

Najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu na Bielu noc pricestuje až z ďalekej Austrálie. Jeho autorom je svetovo uznávaný novomediálny umelec, Kit Webster. V Bratislave v Sade Janka Kráľa a v Košiciach na námestí Kasární/Kulturpark predstaví AXIOM, monumentálnu svetelnú stavbu, ktorá nás okamžite vtiahne do vizuálneho matrixu a bez milosti ohúri všetky naše zmysly.

Tvorí ju neuveriteľných 700 000 svetelných bodov! Animácie premietané na industriálnu štruktúru pracujú s tvarmi objektu, jeho povrchom aj obrysmi, pričom vytvárajú virtuálne objemy a hĺbky, manipulujú naším vnímaním a cielene nás mätú. Websterovým zámerom je prinútiť pozorovateľa prehodnotiť, čo je skutočné, a čo naopak len zdanie a dôsledok nespoľahlivého zmyslového vnímania. Jeho inštalácia je príležitosťou nechať sa pohltiť intenzívnou záplavou nikdy nekončiacich audiovizuálnych podnetov, ktoré postupne menia tvar, rytmus, farbu aj melódiu; vznikajú, rozvíjajú sa a zanikajú.

Objekt svojimi tvarmi odkazuje na urbánnu architektúru a prináša inovatívny pohľad na mapping mestského objektu. Webster AXIOM označuje aj za konceptuálnu bránu, ktorou sa snaží vytvoriť spojenie medzi každodennou realitou a vyšším princípom, obývajúcim nepoznané miesta.

Dielo je hmatateľnou štruktúrou aj digitálnym plátnom a najmä aktívnym priestorom pre audiovizuálne experimenty. AXIOM sa na Slovensku predstaví vďaka spolupráci so spoločnosťou Philip Morris Slovakia a jej značkou IQOS.

Websterove digitálne inštalácie sú prezentované na prestížnych festivaloch a výstavách po celom svete. S obľubou manipuluje rytmom, farbami, geometriou aj zvukom a snaží sa definovať novú audiovizuálnu estetiku, ktorá by reflektovala rastúci potenciál vyspelých technológií a nápadov súčasnosti. Posúva tak hranice nových médií aj ľudskej skúsenosti.

Určite si jeho dielo počas Bielej noci nenechajte ujsť! Upozorňujeme však, že súčasťou AXIOM sú aj stroboskopické efekty a nie je tak vhodnou zastávkou pre ľudí s epilepsiou. 

BIELA NOC

Bratislava: 27. – 29. september 2019

Košice: 4. – 6. október 2019

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom