Spoločnosť Mozilla najnovšie mení spôsob, akým jej prehliadač Firefox spracúva výzvy webových stránok k povoleniu notifikácií. Od verzie Firefox 72 budú mať namiesto vyskakovacích notifikácií formu malej ikony na paneli s adresou stránky, píše The Verge.

Otravné vyskakovacie okná budú minulosťou

Prehliadač Mozilla Firefox sa stane zase o čosi prijateľnejším. Od nover verzie Firefox 72, ktorá má vyjsť v januári, bude totiž automaticky blokovať vyskakovacie žiadosti stránok k povoleniu notifikácií, ktoré ležia v žalúdku mnohým používateľom. Po novom majú mať formu malej ikony na paneli s adresou stránky s možnosťou rozkliknutia.

Zobraziť celú galériu (2)
Ukážka, ako budú žiadosti o povolenie notifikácií na Firefoxe po novom vyzerať / Zdroj: Mozilla

Týmto problémom sa spoločnosť začala zaoberať už v apríli, a v pondelok vydala na svojom blogu príspevok ohlasujúci nadchádzajúce zmeny. Mozilla sa tak rozhodla po tom, čo jej výskum ukázal, aké nepopulárne sú vyskakovacie žiadosti o povolenie notifikácií medzi používateľmi. Až 99 % týchto výziev totiž nie je nikdy prijatých, a 48 % je dokonca aktívne odmietnutých.

Pokiaľ ťa zaujímajú konkrétne čísla, počas jedného mesiaca bolo používateľom zobrazených celkom 1,45 miliardy výziev, z ktorých bolo prijatých iba 23,66 miliónov. To predstavuje približne 60 odmietnutých alebo ignorovaných výziev na jednu prijatú, čo je naozaj žalostné číslo.

Spoločnosť tiež zistila, že ak používateľ žiadosť odignoruje prvýkrát, jej opakovaná zobrazovanie zmení jeho rozhodnutie len málokedy. Z tohto dôvodu je vo Firefoxe od verzie 70 namiesto možnosti „teraz nie“ možnosť „nikdy nepovoliť“, a stránka ťa tak nebude opakovane žiadať, aby si jej výzvu odsúhlasil.

Aj keď sa Mozilla Firefox sa stane prvým prehliadačom, ktorý v predvolenom nastavení žiadosti o povolenie notifikácií blokuje, Google s podobnou možnosťou na Chrome už pracuje tiež. Pokiaľ sa však radíš medzi tých, ktorým tieto žiadosti naozaj vadia, riešenie od Mozilly je pre teba ako stvorené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom