Vedcom sa podarilo pomocou vesmírneho observatória TESS, ktoré je na orbite od roku 2018 vďaka rakete Falcon 9, objaviť už druhú exoplanétu nápadne sa podobajúcu na Zem vo hviezdnom systéme, ktorý je od Zeme vzdialený „len“ približne 100 svetelných rokov, píše portál SPACE.

Je v obývateľnej zóne

Novoobjavená exoplanéta dostala názov TOI 700 e podľa hviezdneho systému, v ktorom sa nachádza – TOI 700. Ako informuje NASA, jedná sa o pevnú planétu nachádzajú sa v obývateľnej zóne materskej hviezdy a dosahuje 95 % veľkosti Zeme. Vďaka týmto vlastnostiam je možné, že sa na jej povrchu nachádza aj voda v tekutom skupenstve, to sa však zatiaľ potvrdiť nepodarilo.

Astronómovia pomocou observatória TESS v tomto systéme už dávnejšie objavili tri planéty, TOI 700 b, c a d, pričom práve exoplanéta d obieha spolu s exoplanétou e hviezdu v obývateľnej zóne. TOI 700 e je od planéty d menšia o približne 10 % a hviezdu obehne každých 28 dní a je možné, že je jej rotácia viazaná, teda je neustále osvetlená len jedna polguľa.

ESO/M. Kornmesser/Úprava redakcie

Chýbajúci denný cyklus môže byť problém pre ľudí a niektoré pozemské živočíchy, avšak teoreticky sa na tejto planéte mohol vyvinúť život, ktorý je na takéto podmienky prispôsobený. Podobnú rotáciu má aj Mesiac, avšak neobieha len okolo Slnka, ale aj okolo Zeme, dostáva slnečné žiarenie aj jeho odvrátená strana.

Niektoré sú smrteľné

Nie všetky exoplanéty majú na povrchu práve ideálne podmienky. Jedným z takýchto prípadov je aj planéta K2-414b, ktorá má k svojej hviezde viazanú rotáciu a teploty sa na jej privrátenej strane šplhajú až na 3000 °C, kým na odvrátenej sú hlboko pod nulou na úrovni -200 °C.

Tento pekelný svet má však ešte jedno eso v rukáve – vietor dosahujúci rýchlosť takmer 5000 km/h, čo je 13-násobok najrýchlejšieho zmeraného vetra na Zemi. Pršiace kamene tak na tejto planéte nepadajú len vplyvom gravitácie smerom nadol, ale rôznymi smermi nadzvukovými rýchlosťami vyššími než vystrelený projektil.

Tisícky objavených exoplanét

Ako informuje v nedávnej správe NASA, doteraz sa podarilo identifikovať už vyše 5 000 exoplanét, avšak len málo z nich má rozmery podobné Zemi. Ešte menej sa nachádza v obývateľnej zóne svojej hviezdy a zatiaľ nemajú vedci ani poňatia, na koľkých z nich sa nachádza voda, stabilná atmosféra a vhodná teplota.

NASA

Prekážkou je totiž práve ich veľkosť. Vesmírny teleskop Jamesa Webba síce dokázal vykonať spektroskopiu na vzdialenej exoplanéte, avšak v tomto prípade išlo o plynného obra. Takéto objekty sú oveľa väčšie – dosahujú veľkosť Saturnu, Jupitera či dokonca ešte viac a ich pozorovanie je tak ľahšie. Na druhej strane, pevné planéty podobné Zemi sú malé a podrobne preskúmať ich spektrum je zložité.

Systém TOI 700 však aj naďalej pozorujú rôzne observatóriá a očakáva sa viac informácií a dát. Ako dodáva v tlačovej správe Laboratórium prúdového pohonu (JPL), takýto výskum pomáha vedcom aj v chápaní histórie našej vlastnej Slnečnej sústavy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú