Astronómovia učinili skutočne nezvyčajný objav a zistili, že vo vzdialenosti asi 1 800 svetelných rokov od Zeme sa nachádza nezvyčajná exoplanéta. Tá totiž nemá typický tvar gule a zároveň sa radí medzi skutočných obrov, informuje Európska vesmírna agentúra.

Rok trvá len deň

Planéta WASP-103b sa nachádza v pomerne neďalekom hviezdnom systéme a obieha okolo hviezdy hlavnej sekvencie s technickým názvom WASP-103. Od bežnej guľatej planéty má však veľmi ďaleko, je oválna a podobá sa skôr na rugby loptu, píše Futurism.

Dôvodom je jej neuveriteľne rýchla rotácia okolo materskej hviezdy, rok na nej totiž trvá len jediný pozemský deň. Hviezda je asi 1,7-násobne väčšia, ako naše Slnko a planéta je k nej pomerne blízko, kvôli čomu na ňu pôsobia extrémne silné slapové sily.

ESA

Tie na Zemi spôsobujú príliv a odliv, v tomto prípade však planétu, ktorá dosahuje dvojnásobok veľkosti už tak obrovského Jupitera, úplne zdeformovali. Hmotnosť Jupitera presahuje 1,5-násobne a podľa astronómov má aj veľmi podobné, pevné jadro vo svojom vnútri.

Pomohol vesmírny teleskop

Na túto hviezdnu sústavu astronómovia namierili už niekoľko nástrojov, vrátane Hubblovho a Spitzerovho vesmírneho teleskopu a tentoraz prišiel na rad vesmírny teleskop Cheops Európskej vesmírnej agentúry, ktorý nám povedal zatiaľ najviac.

„Je neuveriteľné, že Cheops dokázal zachytiť túto malinkú deformáciu. Je to vôbec po prvá raz, čo bola takáto analýza vyhotovená a môžeme dúfať, že pozorovanie počas dlhšieho časového úseku do ešte lepších poznatkov o vnútornej štruktúre planéty,“ vyjadril sa astronóm Jacques Laskar z Parížskeho observatória a spoluautor novej štúdie.

ESA

Na planetárne pomery skutočne nejde o malinkú deformáciu, v skutočnosti je obrovská. Avšak pre pomerne malý teleskop CHEOPS, ktorého priemer hlavného ďalekohľadu dosahuje len 32 cm, ide o skvelý výsledok.

Ešte je len na začiatku

Vesmírny teleskop CHEOPS je pritom ešte len na začiatku svojej púte. Do kozmu sa dostal 18. decembra 2019 na palube ruskej rakety Sojuz a z jeho oficiálnej misie ubehli len 2 roky, pričom vydržať má najmenej 3,5. Len nedávno stál aj za objavom unikátneho hviezdneho systému, kde okolo hviezdy krúži 6 planét veľmi kurióznym spôsobom.

Dôležité družice však často vydržia oveľa dlhšie, než je ich plánovaná životnosť. CHEOPS má pritom už dnes na konte niekoľko dôležitých objavov a okrem oválnej planéty našiel aj množstvo ďalších exoplanét, zistil ich hustoty a dokonca sa podieľal aj na skúmaní planéty WASP-189b.

ESA

WASP-189 je exoplanéta, ktorú klasifikujeme ako „horúci Jupiter“. Jedná sa totiž o plynný obor, ktorý dosahuje teplotu 3 200 °C a od Zeme sa nachádza asi 300 svetelných rokov, vysvetľuje Innovations Network. V budúcnosti pomôže s podobnými pozorovaniami aj obrovský Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý sa už blíži k svojej destinácii a je kompletne rozložený.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú