Naša galaxia je plná prekvapení a prekypuje svetmi, ktoré si len sotva dokážeme predstaviť. Najnovšie sa k nim pridala planúca exoplanéta, na ktorej povrchu sa nachádza lávový oceán, pršia kamene a vietor dosahuje rýchlosti takmer jeden a pol kilometra za sekundu, informuje McGill.

Crematoria, no ešte extrémnejšia

Mnohým z nás okamžite vzíde na um planéta Crematoria z filmu The Chronicles of Riddick, avšak tento svet je ešte extrémnejší, než ktorým musel prejsť Vin Diesel v akčnom trháku. Táto planéta, známa ako K2-414b, má k svojej hviezde viazanú rotáciu a teploty sa na jej privrátenej strane šplhajú až na 3000 °C, kým na odvrátenej sú hlboko pod nulou na úrovni -200 °C.

Tak vysoké teploty sú dostatočné nielen na roztavenie hornín, ale aj pre ich vyparenie. Takže miesto mračien plných vody sa nad jej povrchom vznášajú vyparené horniny, ktoré napokon kondenzujú a vo vražednom daždi kameňov pršia naspäť na rozpálený povrch a do lávového oceánu, ktorý môže mať hĺbku až závratných 100 km. To je dosť na to, aby sme na jeho dno na seba naskladali 333 Eiffelových veží a ešte vždy nám pár metrov k jeho hladine chýbalo.

Lávová exoplanéta
Pixabay

Páľava nestačí, atmosféra strieľa

Tento pekelný svet má však ešte jedno eso v rukáve – vietor dosahujúci rýchlosť takmer 5000 km/h, čo je 13-násobok najrýchlejšieho zmeraného vetra na Zemi. Pršiace kamene tak na tejto planéte nepadajú len vplyvom gravitácie smerom nadol, ale rôznymi smermi nadzvukovými rýchlosťami vyššími než vystrelený projektil.

Exoplanéta K2-141b má tiež o polovicu väčší priemer a päťnásobnú hmotnosť oproti Zemi. Pristátie na takejto planéte by teda bolo i pri nižšej teplote prakticky nemožné.

Planúce inferno je krok od Zeme

Pre nájdenie tak nehostinného sveta však nemusíme cestovať nespočetné množstvo svetelných rokov – jedným takým je totiž Venuša, ktorá patrí medzi tie najextrémnejšie planéty s pevným povrchom v našej slnečnej sústave.

Teplota na jej povrchu dosahuje takmer 500 °C a kamenný dážď nahrádza žeravým fosfánom a tlakom 91-násobne vyšším než na povrchu Zeme. Napriek tomu však ešte vždy nie je vylúčená možnosť, že Venuša skrýva vo svojom toxickom náručí život.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP