Naša galaxia je plná prekvapení a prekypuje svetmi, ktoré si len sotva dokážeme predstaviť. Najnovšie sa k nim pridala planúca exoplanéta, na ktorej povrchu sa nachádza lávový oceán, pršia kamene a vietor dosahuje rýchlosti takmer jeden a pol kilometra za sekundu, informuje McGill.

Crematoria, no ešte extrémnejšia

Mnohým z nás okamžite vzíde na um planéta Crematoria z filmu The Chronicles of Riddick, avšak tento svet je ešte extrémnejší, než ktorým musel prejsť Vin Diesel v akčnom trháku. Táto planéta, známa ako K2-414b, má k svojej hviezde viazanú rotáciu a teploty sa na jej privrátenej strane šplhajú až na 3000 °C, kým na odvrátenej sú hlboko pod nulou na úrovni -200 °C.

Tak vysoké teploty sú dostatočné nielen na roztavenie hornín, ale aj pre ich vyparenie. Takže miesto mračien plných vody sa nad jej povrchom vznášajú vyparené horniny, ktoré napokon kondenzujú a vo vražednom daždi kameňov pršia naspäť na rozpálený povrch a do lávového oceánu, ktorý môže mať hĺbku až závratných 100 km. To je dosť na to, aby sme na jeho dno na seba naskladali 333 Eiffelových veží a ešte vždy nám pár metrov k jeho hladine chýbalo.

Lávová exoplanéta
Pixabay

Páľava nestačí, atmosféra strieľa

Tento pekelný svet má však ešte jedno eso v rukáve – vietor dosahujúci rýchlosť takmer 5000 km/h, čo je 13-násobok najrýchlejšieho zmeraného vetra na Zemi. Pršiace kamene tak na tejto planéte nepadajú len vplyvom gravitácie smerom nadol, ale rôznymi smermi nadzvukovými rýchlosťami vyššími než vystrelený projektil.

Exoplanéta K2-141b má tiež o polovicu väčší priemer a päťnásobnú hmotnosť oproti Zemi. Pristátie na takejto planéte by teda bolo i pri nižšej teplote prakticky nemožné.

Planúce inferno je krok od Zeme

Pre nájdenie tak nehostinného sveta však nemusíme cestovať nespočetné množstvo svetelných rokov – jedným takým je totiž Venuša, ktorá patrí medzi tie najextrémnejšie planéty s pevným povrchom v našej slnečnej sústave.

Teplota na jej povrchu dosahuje takmer 500 °C a kamenný dážď nahrádza žeravým fosfánom a tlakom 91-násobne vyšším než na povrchu Zeme. Napriek tomu však ešte vždy nie je vylúčená možnosť, že Venuša skrýva vo svojom toxickom náručí život.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú