Bill Gates napísal pred pár rokmi svojim zamestnancom poriadne štipľavý mail. Ide o reálnu situáciu, ktorá sa síce stala už veľmi dávno, no aj tak dokáže vyčariť úsmev.

Samotná správa pochádza ešte z roku 2003, kedy sa zúfalý Bill Gates rozhodol nainštalovať do svojho počítača Movie Maker. Ide o bezplatnú aplikáciu od Microsoftu, ktorá umožňuje jednoduché editovanie videa. Na pohľad jednoduchá úloha však spôsobila obrovskú vlnu frustrácie, ktorú zažil samotný zakladateľ najrozšírenejšieho operačného systému na vlastnom webe. Na príbeh upozornil portál TouchIT.

K emailu sa podarilo dostať vďaka vyšetrovaniu, kedy spoločnosť čelila obvineniu z nekalých praktík a musela súdu zverejniť všetky správy, ktoré boli v rámci spoločnosti rozposielané. Nižšie tak nájdeš preložený originál správy, ktorú Bill Gates rozposlal svojim programátorom.

—- Original Message —-

From: Bill Gates
Sent: Wednesday, January 15, 2003 10:05 AM
To: Jim Allchin
Cc: Chris Jones (WINDOWS); Bharat Shah (NT); Joe Peterson; Will Poole; Brian Valentine; Anoop Gupta (RESEARCH)
Subject: Windows Usability Systematic degradation flame

Som veľmi sklamaný z toho, ako používanie systému Windows smeruje dozadu a vývoj sa dostatočne nevenuje problémom s použiteľnosťou. Dovoľte mi, aby som vám opísal moju včerajšiu skúsenosť.

Rozhodol som sa stiahnuť Movie Maker a zakúpiť si k nemu balík Digital Plus. Navštívil som preto stránku Microsoft.com a zameril do sekcie Na stiahnutie. Prvých päť pokusov bolo neúspešných a až po ďalšom 8 sekundovom čakaní som sa na ňu konečne dostal. Je to neuveriteľne pomalé a nepoužiteľné. Program som nenašiel v TOP 5 a tak som klikol na zobrazenie ďalších 45 aplikácií. Všetky však boli totálne mätúce a aj adresa C:/Documents and Settings/Bill/Moje dokumenty/Moje obrázky je popri tom jasnejšia. Aplikácie nie sú ani filtrované podľa použitého systému. 

Snažil som sa použil filter v sekcii Médií. Stále žiadny Movie Maker. Napísal som Movie – bez výsledku. Napísal som Movie Maker – nič. Tak som to nakoniec vzdal a napísal Amirovi mail s tým, kde sa Movie Maker a či vôbec existuje. Odpísal mi, že stránka Downloads nie je tým pravým miestom, kde mám aplikáciu hľadať. Mám sa vrátiť na hlavnú stránku a vo vyhľadávaní napísať movie maker (nie moviemaker!). Spravil som to. Stránka bola pomalá, no po 6 sekundách čakania to prišlo. Naivne som si myslel, že tam uvidím tlačidlo na stiahnutie. V skutočnosti to bolo ako hádanka, ktorú je potrebné vyriešiť. Musel som ísť v systéme do sekcie aktualizácií. To mi prišlo zvláštne. Prečo by som mal ísť niekde inde, ak chcem stiahnuť moviemaker?

No predsa som šiel do Windows Update, kde sa okamžite začali sťahovať rôzne nástroje, počas ktorých sa zobrazilo niekoľko dialógových okien. K čomu je to dobré? Následne som vykonal scan systému, ktorý trval nehorázne dlho a bolo mi oznámené, že musím stiahnuť 17 MB niečoho. Stiahol som to, šlo to celkom rýchlo. Potom som to chcel nainštalovať, no trvalo to 6 minút, počas ktorých sa počítač nedal vôbec používať, taký bol pomalý. Čo sa sakra tých 6 minút deje? Šialené! 

Potom mi systém oznámil, že musím svoj počítač reštartovať. Prečo by som to mal robiť? Reštartujem počítač každý večer, prečo by som to mal urobiť hneď teraz? Napriek tomu som počítač reštartoval, čo spôsobilo zmazanie rozpísaného emailu v Outlooku. Takže som sa vrátil späť do Windows Update, pričom som zabudol kvôli čomu som tam, lebo jediné čo som chcel, bolo stiahnuť Movie Maker. Tak som sa vrátil späť na stránky Microsoftu a pozrel sa na pokyny. Musel som zvoliť systém Windows XP? Prečo by som mal? Veď Windows Update vie aký systém používam. Následne sa objavilo kopec zvláštnych vecí, no medzi nimi bol konečne aj Movie Maker. Stiahnutie prebehlo rýchlo, inštalácia niekoľko minút – „úžasné“ aké je to všetko pomalé.

Po inštalácií som sa dozvedel, že si musím stiahnuť Windows Media Series 9. Tak som to spravil. Vyskočilo dialógové okno, ktoré sa ma pýtalo, či chcem súbor uložiť alebo otvoriť. Nevedel som ktorá z týchto možností je správna a ani som sa to nikde nedozvedel. Sťahovanie však bolo rýchle, inštalácia už tradične nie. 

Myslím že už mám svoj Movie Maker. Zájdem do sekcie Pridanie a odstránenie programov aby som sa ubezpečil, že je tam. Nie je tam. No je tam neskutočný bordel. Microsoft Autoupdate Exclusive test package, Microsoft Autoupdate Reboot test package, Microsoft Autoupdate testpackage1. Microsoft Autoupdate testpackage2, Microsoft Autoupdate Test package3. Prečo sa niekto rozhodol zničiť časť systému Windows, ktorá ešte bola použiteľná? Tento zoznam programov bol jedným rozumným miestom, no to je teraz zničené. Prečo sú tam ukryté rôzne patche? Absolútny bordel! Movie Maker tam vôbec nie je.

Vzdávam sa Movie Makeru a rozhodol som sa stiahnuť balík Digital Plus. Musel som zadať niekoľko osobných informácií. Spravil som to a nakoľko ma systém upozornil na chybu, musel som to spraviť znova. Samozrejme sa celý formulár vymazal. Skúšal som to päťkrát. Po viac ako hodine som stále nemal Movie Maker, ani rozšírený balík, videl som kopec bordelu v systéme a nepoužiteľnú stránku microsoft.com. Nedostatočná pozornosť týmto veciam ma ohromila. Myslel som, že sme úplne dno dosiahli už Windows Network, no mýlil som sa. 

Keď sa mi konečne podarí Movie Maker nainštalovať, som si istý, že budem môcť poskytnúť viac spätnej väzby.

Keď sa na tento mail Gatesa neskôr pýtali, ten s úsmevom povedal, že to nie je nič extra. Podobné emaily dostávali pracovníci každý deň, nakoľko to bola jediná práca. A ako iste vieš, Movie Maker je dnes možné stiahnuť úplne bez problémov. Podobných nedostatkov bolo na počiatku systému Windows niekoľko, no do dnes patrí Windows XP medzi najobľúbenejšie systémy a aj keď ho už takmer nikto nepoužíva, s úsmevom naň radi spomíname.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom