V záplave nových seriálov a filmov je momentálne veľmi jednoduché prehliadnuť kvalitné kúsky a dať prednosť mainstreamu, čo je v mnohých prípadoch škoda. Rozhodli sme sa preto vybrať menej známe série, ktoré si od kritikov i samotných divákov odnášajú skvelé hodnotenia, no zároveň ich veľa ľudí nepozná.

The Marvelous Mrs. Maisel

Platforma: Amazon Prime Video

Originálna séria z dielne Amazonu sa na konci minulého roka dočkala už svojej tretej série, v našich končinách je však The Marvelous Mrs. Maisel stále prehliadaným kúskom. To je trochu škoda, keďže posledná séria bola nominovaná až na 17 cien Emmy a v zahraničí sa teší masívnej diváckej popularite i vynikajúcim hodnoteniam. Seriál je zasadený do 50. rokov 20. storočia a sleduje príbeh Židovky Miriam Maisel a jej idylického života do chvíle, kým sa ju nerozhodne opustiť manžel.

Miriam Maisel sa ocitá v hlbokej kríze, nehodlá sa však vzdať a skúša šťastie na pódiu ako stand-up komička. Ostrým jazykom, otvoreným parodovaním sexuálneho života i spoločenských stereotypov sa vychádzajúca komička dostáva do mnohých problémov, čo jej však len pridáva na vzrastajúcej popularite. Za seriálom stojí Amy Sherman-Palladino, ktorá sa v minulosti postarala o vydarené „Gilmorky“, za zmienku stojí aj prítomnosť herca Tonyho Shalhouba, ktorého diváci poznajú ako televízneho Monka.

Godless

Platforma: Netflix

Excelentná, no prehliadaná miniséria od Netflixu diváka zavedie do amerického mestečka La Belle na konci 19. storočia, ktoré sa musí brániť nájazdom obávaného miestneho gangu odhodlaného pomstiť sa svojmu bývalému členovi. Situáciu komplikuje skutočnosť, že mestečko La Belle je obývané výlučne ženami, ktoré však krvilačnými banditmi nemienia ustúpiť.

7-dielna miniséria na Netflix dorazila ešte v roku 2017 a okrem nefalšovanej westernovej atmosféry zaujala aj netradičným príbehom, ktorý sa nebojí prekvapovať a neraz diváka necháva v úžase. Tvorcovia výbornú robotu odviedli aj pri výbere hercov, špeciálne zapamätateľným je výkon Jeffa Danielsa, ktorého diváci poznajú predovšetkým z dvojice filmov Blbí a blbší. Pri pohľade na herca v seriáli sa však nikto smiať nebude.

Succession

Platforma: HBO Go

Dramatický seriál Succession z radu vyčnieva predovšetkým vďaka intrigám a nečakaným podrazom ústredných protagonistov. Succession sleduje dysfunkčnú rodinu mocichtivých mediálnych magnátov, ktorí sa proti sebe obrátia v momente, kedy sa dozvedia správu o zhoršení zdravotného stavu hlavy rodiny a hľadaní nástupcu impéria.

Succession v súčasnosti patrí medzi skryté klenoty HBO, dokazuje to aj tohtoročné udeľovanie televíznych ocenení Emmy, v ktorých druhá séria dokázala triumfovať rovno v siedmych prestížnych kategóriách. Americká káblovka v súčasnosti pracuje na tretej sérii, dátum jej vydania kvôli neustálym odkladom nateraz nepoznáme.

Caliphate

Platforma: Netflix

Mrazivý a mimoriadne znepokojivý. Aj týmito prívlastkami kritici na začiatku roka častovali švédsku minisériu Caliphate, ktorá sa zameriava na pripravovaný teroristický útok Islamského štátu vo Švédsku a verbovanie mladých moslimov do služieb teroristov. Ústredným motívom je zároveň islamizácia Európy i rozvrátený sýrsky režim, ktorý je živnou pôdou pre náboženský radikalizmus.

Caliphate naprieč ôsmymi epizódami postupne odhaľuje, aké jednoduché je zmanipulovať dozrievajúcich ľudí utápajúcich sa v súkromných problémoch, bojujúcich s krízou identity. Nejde preto o príjemné pozeranie, švédski tvorcovia však s aktuálnou spoločenskou témou pracujú mimoriadne zručne a nechávajú diváka v napätí až do záverečných titulkov.

Defending Jacob

Platforma: Apple TV+

Seriálovú kvalitu svojim predplatiteľom tento rok priniesla aj spoločnosť Apple so strhujúcou dramatickou minisériou Defending Jacob. Tá nevyniká len neopozeraným námetom, v ktorom musí úspešný právnik hájiť svojho syna obvineného zo spáchania vraždy, ale tiež excelentným hereckým výkonom Chrisa Evansa, divácky známeho ako slušňáckeho svalovca kapitána Amerika.

Evansovi na obrazovke zručne asistujú Michelle Dockery (Downtown Abbey) a hviezda hororu IT Jaeden Martell, ktorý si zahral introvertného adolescenta so znepokojivými tajomstvami. Neútešnú atmosféru umocňuje aj ťaživý hudobný sprievod, za úvodnú hudobnú tému bol seriál dokonca nominovaný aj na cenu Emmy. Ak ťa Defending Jacob zaujal a chceš o ňom vedieť viac, určite nevynechaj našu recenziu.

Cobra Kai

Platforma: Netflix

Filmový hit Karate Kid z 90-tych rokov sa po troch dekádach dočkal priameho pokračovania, v ktorom si titulné role opäť zopakovala ústredná dvojica Ralph Macchio alias Daniel LaRusso a William Zabka v úlohe jeho protivníka Johnyho Lawrenca. Spor dvoch nezmieriteľných rivalov pretrváva aj naďalej, tentokrát sú však súčasťou konfliktu aj žiaci karate škôl, ktoré si súperi otvorili.

Seriál sa zatiaľ dočkal dvoch vynikajúcich sérií, ktoré vyšli pod hlavičkou YouTube Premium, tretia a (nedávno potvrdená) štvrtá séria už budú exkluzívnou záležitosťou Netflixu. Tvorcovia síce znamenito pracujú s nostalgiou a krátkymi flashbackmi odkazujúcimi na pôvodné snímky, originálnou atmosférou karate škôl však Cobra Kai mieri na podstatne širšie publikum.

The Devil Next Door

Platforma: Netflix

S áčkovými filmami má zatiaľ Netflix po stránke kvality čo dobiehať, v oblasti dokumentárnych sérií však streamovací gigant konkurenta hľadá iba ťažko. Tento rok sme sa dočkali viacerých vynikajúcich dokumentárnych kúskov, veľký rozruch po minuloročnej premiére vyvolala aj päťdielna séria The Devil Next Door, ktorá zaznamenáva súdny proces s údajným sadistickým dozorcom z koncentračného tábora Johnom Demjanjukom, známym pod prezývkou Ivan Hrozný.

Bol John Demjanjuk skutočne chladnokrvnou beštiou alebo sa otec troch detí stal len obeťou justičného systému na základe skreslených spomienok?

Práve táto otázka je ústrednou témou znepokojivej minisérie, ktorá pripomína zverstvá páchané na Židoch v koncentračných táboroch. Seriál zároveň pozorne dokumentuje priebeh i výsledky súdneho procesu a neustále sa zahráva s diváckou mienkou o vine a nevine.

I Know This Much Is True

Platforma: HBO Go

Chris Evans nie je jediným Avengerom, ktorého sme na televíznych obrazovkách mohli vidieť podávať excelentný herecký výkon. V mnohých smeroch ho na konkurenčnej platforme HBO tromfol Mark Ruffalo, známy ako Hulk, ktorý si v komornej minisérii I Know This Much Is True zahral dvojicu identických dvojčiat Dominicka a Thomasa Birdseyových.

Súrodenecké duo trpí duševnou poruchou, Thomas sa navyše musí vysporiadať aj s paranoidnou schizofréniou. 6-dielna miniséria sleduje komplikovaný vzťah bratov, ktorí si k sebe hľadajú cestu na pozadí dramatického a tragického životného príbehu. Seriál stojí predovšetkým na pleciach vynikajúceho Marka Ruffala, ktorý za svoju rolu získal ocenenie Emmy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP