Ubehol ešte len jeden rok od toho, ako americký prezident Donald Trump predstavil nový dizajn prezidentských lietadiel Air Force One a už ich vláda plánuje nahradiť nadzvukovými špeciálmi.

Portál BBC informoval, že americký prezident má v súčasnosti k dispozícii dva špeciálne upravené Boeing VC-25, čo je vojenská verzia dopravných lietadiel Boeing 747 – 200B. Tie dokážu na jedno natankovanie preletieť viac než 12-tisíc kilometrov a na svojej palube odnesú vrátane amerického prezidenta približne 100 pasažierov.

Koncept hypersonického lietadla Hermeus

Donald Trump nechal vymeniť prezidentský letecký špeciál

Prezidentský letecký špeciál si podobne ako bežné dopravné lietadlo tohto typu zanechalo svoju typickú trojposchodovú koncepciu, pričom najnižšie poschodie je určené výhradne pre skladovanie nevyhnutných zásob. Zvyšné dve poschodia sú špeciálne upravené a navrhnuté, aby prezident a celá posádka mohli pri využívaní tohto lietadlo pracovať rovnakým spôsobom, ako pracujú v Bielom dome.

Boeingy VC – 25 využívajú americkí prezidenti už takmer tri desaťročia. V roku 2019 však súčasný prezident Donald Trump oznámil, že dôjde k ich výmene. Už v roku 2024 ich nahradia nové verzie Boeingu s označením 747-8, ktorých cena by sa mala vyšplhať až na 3,9 miliardy dolárov.

Letecký motor od spoločnosti Hermeus Hermeus

Predstavený prototyp motora dosahuje rýchlosť mach 5

Pri náhrade sa Jedná sa o hypersonické lietadlo od spoločnosti Hermeus, ktorá na trh prišla iba pred dvoma rokmi. Portál Aerospaceamerica informoval, že uvedená spoločnosť získala od amerického vojenského letectva 12 mesačnú zmluvu v hodnote 1,5 milióna dolárov. Spoločnosť Hermeus svoj motor, na ktorom pracovala 9 mesiacov, predstavila vo februári. Predstavený prototyp dosahuje rýchlosť až mach 5 (6174 km/h) a pôvodne bol určený pre civilný trh.

Letecký motor od spoločnosti Hermeus Hermeus

Motor pri nižších rýchlostiach generuje rovnaký ťah ako konvenčné turbínové motory, no pri rýchlosti mach 3 sa správa ako náporový motor, v ktorom je vzduch na spaľovanie stláčaný rýchlosťou lietadla a nie lopatkami turbíny.

Spoločnosť Hermeus pracuje na testovacom lietadle

Hermeus okrem výstavby prezidentského špeciálu plánuje v priebehu najbližších piatich rokov postaviť aj hypersonické testovacie lietadlo určené na komerčné lety. Ak všetky testy prebehnú podľa plánov, okolo roku 2030 by sme sa mali dočkať zaradenia týchto lietadiel aj do existujúcej infraštruktúry komerčných letov.

Výstavbu hypersonického prezidentského špeciálu pochválil aj generál Britton, ktorý vníma celý projekt ako dobrú investíciu, ktorá do budúcnosti znamená prísľub rýchleho a bezpečného cestovania pre prezidenta Spojených štátov.

Spoločnosť Hermeus na svojich stránkach infromovala, že hlavným cieľom vývoja takýchto lietadiel je zvýšiť rýchlosť leteckej dopravy umožniť spojenie medzi svetovými mestami za veľmi krátky čas. Doba letu napríklad z New Yorku do Londýna by sa tak z pôvodných 7 hodín skrátila len na 90 minút.  S podobným cieľom prišiel na trh aj britský magnát Richard Branson, ktorý plánuje zaviesť na trh nadzvukové lietadlo, ktoré odnesie na svojej palube 9 – 19 pasažierov a poletí rýchlosťou mach 3.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom