MIUI 8 prináša dizajnové úpravy, nové funkcie a vylepšené vstavané aplikácie!

banner-mi5
Xiaomi nie je len kráľ čínskych smartfónov, ale aj softvérový gigant. Ako iste viete, Xiaomi na trh vstúpilo najprv so svojou, dnes už veľmi populárnou MIUI nadstavbou, ktorú neustále zdokonaľuje. Dnešným dňom spoločnosť oficiálne predstavila v poradí už 8. generáciu MIUI.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Xiaomi svoje predstavenie začali menšou štatistikou, ktorá hovorí o 200 miliónoch užívateľov na celom svete, ktorí populárne MIUI využívajú. Niet sa čomu čudovať, keďže MIUI patrí medzi najprepracovanejšie mobilné operačné systémy. S toľkými aktívnymi užívateľmi ani nečudo, že Xiaomi svoju nadstavbu neustále zlepšuje, čoho dôkazom je aj najnovšie MIUI 8. To prináša niekoľko nových funkcií, rovnako ako vizuálne upgrady. Toto sú tie najvýznamnejšie zmeny.

Xiaomi Mi5 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


miui 8 predstavene (17)

Dizajn

Jednou z najväčších zmien v novej MIUI 8 nadstavbe je jej dizajnová stránka. Xiaomi po novom použilo moderné a jednoduché flat farby, čím dosiahlo používateľsky príjemnejšie prostredie. Dizajnové zmeny sú viditeľné takmer na každom mieste v systéme.

miui 8 predstavene (2)
Veľkou vychytávkou MIUI 8 je automatická zmena hlavných farieb systému na základe toho, aký mesiac a počasie aktuálne je. Zmeny farieb budú prebiehať aj na základe okolitých zvukov. Napríklad, v aplikácii pre nahrávanie zvuku sa môže farba aplikácie meniť v závislosti od tónu zvuku. Jednoducho povedané, operačný systém môže meniť farby na základe „emócií“, teploty a zvuku. Nové dizajnové prvky a animácie sa nachádzajú aj v aplikácii telefónu, pri vytáčaní čísla či po úspešnom pripojení k Wi-Fi sieti.

S dizajnovými zmenami veľmi súvisí aj použitie nového, na pohľad príjemnejšieho písma v celom systéme. Xiaomi nové písmo nazvalo „Mi Lanting“, ktoré bolo podľa spoločnosti vytvorené na koncepcii „ťažiska písiem“, čím chce zabezpečiť oveľa pohodlnejšie čítanie na smartfóne.

Funkcie

Nový multitasking

miui 8 predstavene (19)
MIUI 8 prináša nové zobrazenie mutlitaskingového menu spolu s novým mutli-window manažmentom.


Uzamykacia obrazovka

miui 8 predstavene (6)
Xiaomi spolupracuje s viac než 50 rôznymi médiami, aby zabezpečili vysoko kvalitné tapety pre uzamykaciu obrazovku novej MIUI 8 nadstavby. Samotná uzamykacia obrazovka sa nezmenila, pribudli len nové tapety.

Galéria

miui 8 predstavene (11)
Xiaomi prepracovalo aplikáciu Galéria, aby bola užívateľsky prívetivejšia a plná nových funkcií. Tri najnovšie funkcie zahŕňajú pamäťovo šetrnejší spôsob synchronizácie fotiek na cloud, zlúčenie podobných fotografií namiesto zobrazovania každej jednej zvlášť, identifikácia GIF fotiek novým „GIF“ logom. K dispozícii je tiež nová funkcia, ktorá v pamäti smartfónu ponechá len miniatúru HD fotografie, pričom pôvodná fotografia bude k dispozícii na cloude. Táto funkcia má ušetriť až 90% úložného priestoru galérie.

Strih videa

miui 8 predstavene (10)
Priamo do Galérie bola pridaná možnosť editácie a strihu natočeného videa. K dispozícii sú rôzne filtre, titulky a dokonca môžete do videa pridať aj hudbu.

Vylepšená aplikácia Skener

Nový skener je dodávaný s rýchlou generáciou QR kódu pre platobné aplikácie Wech Wallet a Alipay fungujúce v Číne. Skenovať môžete aj čiarové kódy pre vyhľadávanie a nákup produktov on-line. Skener tiež prevádza informácie z fotografií na text, a to dokonca pod ľubovoľným uhlom. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou je schopnosť riešiť matematické problémy, pričom aplikácia poskytne aj riešenie príkladov krok za krokom. Táto funckia zatiaľ funguje len pre čínštinu.

Kalkulačka

miui 8 predstavene (15)
Nová nadstavba pridáva podporu pre pokročilé výpočty a konverzie mien priamo do vstavanej aplikácie Kalkulačky. Vaše každodenné výpočty, ako sú hypotéky, prepočet mien a iné, budú vďaka novej aplikácii oveľa jednoduchšie.

Funkcia dlhej snímky obrazovky

miui-8-7
Dostali ste sa už do situácie, kedy ste na svojom smartfóne potrebovali napríklad screenshot celej webovej stránky? S MIUI 8 to nebude žiadny problém, keďže prináša novú funkciu tvz. „Dlhej snímky obrazovky“.

Poznámky

Xiaomi sa v novom MIUI 8 zameralo aj na aplikáciu Poznámky. Tá po novom prichádza s možnosťou uzamknúť vaše poznámky prístupovým kódom alebo odtlačkami prstov, ak vaše zariadenie obsahuje snímač. K dispozícii sú taktiež nové šablóny a samotné zobrazenie poznámok na hlavnej obrazovke aplikácie.

Vznášajúce sa menu nastavení

MIUI 8 obsahuje polopriehľadný vznášajúci sa kruh nastavení, ktorý funguje obdobne ako chatové hlavičky Messengera. Umiestniť ho môžete kdekoľvek na obrazovke a po otvorení ponúka bežné funkcie ako späť, screenshot obrazovky, vyvolanie menu alebo návrat na domovskú obrazovku. Môže teda poslúžiť ako náhrada za tlačidlá pod displejom.

Dve rôzne heslá a domáce obrazovky

Jednou z najlepších funkcií novej MIUI 8 nadstavby je možnosť nastavenia dvoch rôznych uzamykacích hesiel a domovských obrazoviek. Zadaním rozdielneho hesla sa dostanete na rozdielnu obrazovku, čím narastá zabezpečenie samotného zariadenia, ako aj vašich dát. Jednu plochu môžete využiť napríklad na pridanie hier, druhú pre pracovné aplikácie. MIUI 8 taktiež dokáže spustiť dve kópie aplikácií v rovnaký čas, čo znamená, že dáta z jednej plochy nebudú kolidovať s tými z druhej plochy.

Nová možnosť výberu textu a nástroj prekladania

miui-8-6
Nový nástroj pre výber textu v MIUI 8 ponúka omnoho viac funkcií, pričom hlavnou novinkou je preklad označeného slova. Podobnú funkciu v súčasnosti ponúka prehliadač Chrome pre PC s doinštalovaným rozšírením Google Prekladača. Stačí označiť slovo a hneď dostanete preklad slova z čínštiny do angličtiny alebo naopak. Ak váš výber obsahuje dôležité informácie, ako sú telefónne čísla alebo kontaktné údaje, priamo z kontextového menu budete môcť na číslo zavolať alebo údaje uložiť ako nový kontakt.

Nový režim šetrenia batérie

miui 8 predstavene (18)
Xiaomi myslí aj na výdrž batérie a do MIUI 8 integrovalo vylepšený reťazec integrácie aplikácií do systému. Nový režim šetrenia batéria pomáha zvýšiť výdrž batérie zariadenia o cca 2-3 hodiny pri zapnutom úspornom režime. Tento režim vypne aplikácie a pozastaví synchronizáciu, aktualizácie a iné úlohy na pozadí.

Detekcia spamu v SMS správach

miui 8 predstavene (20)
MIUI 8 je dodávané s vstavaným systémom detekcie podvodných a spam SMS správ, čím vaše osobné údaje zostanú v bezpečí. Nová funkcia analyzuje prijatú SMS správu a pri podozrení vyvolá vyskakovacie okno s upozornením. Ak takúto správu otvoríte a bude obsahovať nejaký url odkaz, systém vás automaticky upozorní na možné riziká.

Dostupnosť

miui-8-1
Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, čínska verzia MIUI 8 bude v beta verzii dostupná už 1. júna. Developer verzia nadstavby bude k dispozícii už 17. júna pre všetky smartfóny od modelu Xiaomi Mi2 po súčasné modely Xiaomi Mi5 a Mi Max. Tešiť sa môžu aj majitelia všetkých Redmi a Mi Note smartfónov. Xiaomi tak stále softvéroo podporuje aj svoje staršie a menej výkonné modely, čím sa veľa svetových výrobcov pýšiť naozaj nemôže.

miui-8

Zdroj: MIUI

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Kristián Hrušovský
Zakladateľ portálu FonTech.sk, milovník IT, smartfónov a kvalitnej hudby. Nepohrdnem ani kvalitnou turistikou na horskom bicykli či dobrým jedlom. Kontaktovať ma môžete na [email protected]