Vírusy môžu mať rôznu formu. Spyware, malware, červy či trójske kone. Všetky majú spoločnú jednu vlastnosť. Ich cieľom je poškodiť používateľa, predovšetkým zbieraním citlivých údajov či využívaním jeho výpočtového výkonu na taženie krytomien.

Čas od času sa ale objaví nový škodlivý softvér. Tak ako sa vyvíja antivírusová ochrana, vyvíjajú sa aj nové spôsoby ako ju obísť. V tomto prípade sa jedná o špionážny USB disk, ktorý sa po infikovaní počítača sám zničí.

Ako z akčného filmu

Hacker známy pod menom MG nedávno podrobne opísal projekt, v ktorom navrhol USB s názvom Mission Impossible, ktoré vybuchne po tom, ako počítač infikuje škodlivým vírusom. Cieľom je zničiť akékoľvek dôkazy, no ako môžeš vidieť, výbuch je dosť silný a môže dokonca poškodiť počítač.

Našťastie však vo svojom príspevku neuvádza ako k tomuto výbuchu dochádza. Podrobnejšie len opísal stavbu USB, ktoré obsahuje čip ATtiny85, ktorý je ukrytý v obale. Po jeho zapojení sa zariadenie začne správať ako klávesnica. Automaticky sa otvorí terminál a začne doň vkladať vopred pripravené príkazy. Takéto zariadenia môžeš poznať pod názvom USB Rubber Ducky.

Nenechaj si ujsť!
CES 2018: SanDisk práve predstavil najmenší 1TB USB-C kľúč. Dá sa pripojiť priamo do smartfónu

Už v minulosti bolo predstavené podobné zariadenie s názvom USB Killer. Ten dokázal doslova usmažiť počítač, keď neustále nabíjal a vybíjal kondenzátory. Jeho cieľom však bolo len poukázať na nezodpovednosť výrobcov počítačov (s výnimkou Apple). Toto zariadenie je oveľa nebezpečnejšie a ostáva nám dúfať, že hacker si tajomstvo výroby nechá pre seba.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom