Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Jedna z najdôležitejších misií NASA je v ohrození a po odložení termínu jej štartu hrozí dokonca aj jej úplne zrušenie, informuje Futurism. Dôvodom sú problémy s vývojom sondy Psyche, ktorá má zamieriť k rovnomennému asteroidu obsahujúcemu ohromné množstvo vzácnych kovov a materiálov, ktoré sú pre ľudstvo dôležité.

Úplne zrušenie je nepravdepodobné

Sonda Psyche mala odštartovať zo Zeme ešte v tomto roku na palube rakety Falcon Heavy, ktorá patrí americkej spoločnosti SpaceX. Po upravení termínu však poletí najskôr v druhej polovici roku 2023 a NASA spolu s Laboratóriom prúdového pohonu (JPL) otvorila vyšetrovanie a rozhodla sa celý projekt prehodnotiť, vysvetľuje vesmírna agentúra v tlačovej správe.

Dôvodom odkladu sú inštitucionálne problémy a skupina odborníkov zodpovedná za zhodnotenie stavu projektu začne s prácou 19. júla. Zameria sa pritom na pracovné prostredie a kultúru, harmonogram a tiež technické a programové riziká.

Výsledkom bude informovanie o pokračovaní alebo prípadnom zrušení misie Psyche, ktoré je však vysoko nepravdepodobné.

NASA/JPL/Maxar

Sonda je vo vývoji už najmenej od roku 2015, kedy dostala od NASA prvé väčšie financie a väčšina jej fyzického hardvéru je pripravená. Rozpočet NASA na túto misiu sa pohybuje okolo 1 miliardy amerických dolárov a aj pre tieto dôvody je vysoko nepravdepodobné, že dôjde ku kompletnému zrušeniu projektu – aj keď to nie je možné s istotou vylúčiť, píše portál SPACE.

Obzvlášť zložitá misia

Asteroid 16 Psyche sa nachádza až ďaleko za obežnou dráhou Marsu, kvôli čomu je v pláne využiť gravitačnú asistenciu červenej planéty pre zrýchlenie sondy. Napriek tomu pôjde o dlhú misiu a medzi štartom do vesmíru a dorazením k cieľu ubehne ďalších približne 6 rokov. Jedná sa preto o obzvlášť komplikovanú a náročnú misiu, ktorú podstupujú vesmírne sondy len zriedkavo.

16 Psyche má priemer približne 220 km a dosahuje tak dostatočnú hmotnosť na to, aby mohla sonda zotrvať na jeho obežnej dráhe. Tam má vydržať takmer dva roky a iónový pohon zariadenia dostane na cestu takmer tonu xenónu, ktorý poslúži ako palivo. Iónový motor SPT-100 pritom nie je žiadnou novinkou a využilo ho v minulosti už niekoľko satelitov.

Iónový pohon pripravovaný pre misiu Psyche. Zdroj: NASA / JPL-Caltech

Najbližšie roky sa stanú vďaka množstvu podobných misií pre rakety Falcon Heavy veľmi rušnými. Tá letela po prvý raz v roku 2018 a celkovo má za sebou len tri misie, pričom posledná odštartovala ešte v roku 2019. V porovnaní s konkurenciou je oveľa lacnejší, avšak firma čaká na „dozretie“ trhu, ktorý s takouto raketou nepočítal a má preto, aspoň zatiaľ, málo zákazníkov.

Len v tomto roku má však letieť hneď niekoľkokrát – za predpokladu, že aj v tomto prípade nedôjde k odkladom. Ako dopadne misia Psyche ostáva otázkou, keďže NASA potrebuje množstvo financií na svoj najdôležitejší program Artemis, v rámci ktorého sa chce vrátiť na Mesiac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú