Rover Curiosity obýva červenú planétu už vyše 9 rokov a počas svojej misie nás zásoboval množstvom fascinujúcich záberov. Na Twitteri sa nedávno objavilo krátke video, ktoré zachytáva pohyb oblakov nad povrchom Marsu, o téme informuje portál Futurism.

V posledných týždňoch je hlavným hrdinom na Marse rover Perseverance, jeho misiou je totiž pátrať po známkach života. Okrem neho sme na planétu vyslali aj prvý objekt, ktorý bude lietať nad jeho povrchom a ním je autonómna helikoptéra, pre ktorú rover aktuálne hľadá vhodné miesto na vzlet.

Neprehliadni aktuality týkajúce sa roveru Perseverance:

NASA

Aj napriek tomu, že aktuálne nás Perseverance zásobuje dych vyrážajúcim obsahom v podobe videí, fotografií a zvukov z červenej planéty, nezabúdame ani na „veterána“, rover Curiosty, ktorý sa aktuálne pripomenul veľmi peknou animáciou zhotovenou z niekoľkých fotografií.

„Curiosity hlási len miernu oblačnosť“

Ako informoval portál Independent, animácia zobrazujúca pohyb oblakov na Marse pozostáva z ôsmich fotografií zhotovených navigačnou kamerou rovera. Séria snímok zachytáva časový horizont zhruba piatich minút a na animácii môžeš vidieť, že pohyb oblakov je veľmi podobný tomu, ako sa hýbu aj tie na Zemi.

Zatiaľ čo ich pohyb je veľmi podobný pohybu oblakov na našej planéte, ich tvorba je veľmi odlišná. Aby sa vytvorili mračná, molekuly vody musia kondenzovať okolo drobných častíc, v prípade Zeme to môže byť napríklad prach, ktorý následne unáša vietor a vytvára tak pohyb spomínaných oblakov.

Mars ale nemá dostatočne hustú atmosféru, aby bolo niečo takéto možné aj tam. Predpokladá sa, že na Marse sa mračná tvoria nie okolo prachu z jeho povrchu, ale okolo toho, ktorý naň dopadá z vesmíru, respektíve ktorý sa vytvára pri dopade vesmírnych telies.

Kvôli riedkej atmosfére sú aj oblaky „riedke“ a neformujú sa do obrovských mrakov ako na Zemi. Vďaka tomu, že sa tieto oblaky nachádzajú veľmi vysoko nad povrchom, môžu byť osvetlené Slnkom dokonca aj počas noci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom