Dnes uplynuli presne 4 týždne od pristátia nového roveru Perseverance na povrchu červenej planéty. NASA za ten čas stihla otestovať jeho systémy a ujsť s ním aj prvé desiatky metrov. Okrem fotografií však doteraz rover posielal na Zem aj zvukové záznamy z Marsu. Najnovšie Perseverance nahral zvukový záznam z jazdy po planéte, informovala NASA. Takto to znie, keď jazdí po teréne.

V uplynulých týždňoch od pristátia vedci kontrolovali funkčnosť systémov rovera, vrátane dlhého robotického ramena určeného na odoberanie vzoriek a 6-kolesového pohonu, ktorým sa bude rover po planéte pohybovať. Perseverance za 23 solov na Marse urazil vzdialenosť 0,1 km.

Zobraziť celú galériu (1)
Snímka obrazovky/Interaktívna mapa NASA

Doteraz NASA poskytla množstvo záberov z kamier rovera a dokonca aj jedinečné video z jeho pristátia. Popritom však rover poslal na Zem aj zvukové záznamy, ktoré nám odhaľujú zvuk vetra na Marse, či prácu lasera pri skúmaní horniny na planéte. „Persy“ ale teraz poslal aj prvý zvuk, ktorý nahral priamo počas jazdy po drsnom povrchu Marsu.

Takto znie Perseverance na Marse počas jazdy

Záznam pochádza z nedávnej cesty, počas ktorej rover prešiel na planéte ďalších 27 metrov v kráteri Jezero, kde sa mala kedysi nachádzať voda. Prvé desiatky prejdených metrov tak jednoznačne potvrdili správnu funkčnosť pohonného systému tohto stroja, ktorý sa pri ceste po Marse musí vyrovnať so skalnatým a náročným terénom.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

NEPREHLIADNI
„Nehoda z Marsu“ – rover Perseverance sa díval na pád pristávacieho stupňa, jeho koniec zachytil na fotografii

Nový zvukový záznam odhaľuje zvuk z jazdy, pri ktorej kolesá rovera prechádzajú po skalách a povrchu červenej planéty. Pri takejto ceste je pritom jazda podľa senior inžiniera a „šoféra“ rovera z NASA poriadne hlučná. Popri zvukoch vychádzajúcich od kolies je na zázname možné počuť aj zvuky ako vŕzganie, ktoré vydáva ďalšie vybavenie rovera pri jeho pohybe.

Na zázname sa objavuje aj zvuk s vysokým tónom pripomínajúci škrabanie. Podľa NASA mohol tento zvuk vytvoriť pri pohybe samotný pohon rovera alebo sa môže jednať o interferenciu z jedného z elektrických boxov stroja. Celkovo bol vytvorený až 16 minútový záznam, no ten bol následne upravený a zvuky z jazdy boli filtrované, aby sa eliminoval nežiadúci šum.

90-sekundová verzia nahrávky:

16-minútová nahrávka:

NASA však zverejnila obe verzie záznamu. S týmito ďalšími zvukmi sa tak rozrastá zbierka doterajších zaznamenaných zvukov z Marsu, ktoré „Persy“ poslal na Zem. Doteraz sme mohli počuť aj to, ako znie dunivý zvuk planéty, vietor či zvuk, ktorý vytvára samotný rover. Všetky ďalšie publikované zvukové záznamy nájdeš nižšie v prílohách.

Ďalšie nahrávky zvuku zachytené roverom Perseverance na Marse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom