Obnoviť vymazané položky nie je úplne jednoduchou záležitosťou, no sú dostupné programy, ktoré to zvládnu. Jeden taký má teraz aj Microsoft, hoci sa s ním zabudol pochváliť. Nový Windows 10 File Recovery dokáže obnoviť vymazané súbory z disku a získať tak späť stratené dáta, s ktorými sa používateľ rozlúčil, informuje Bleeping Computer.

Snáď každý doteraz zažil situáciu, kedy zo svojho počítača omylom odstránil súbor. Vymazané fotografie, videá, či dokumenty už boli pre mnohých stratené.

K dispozícii sú však rôzne programy, ktoré obnovu vymazaných súborov zvládnu, no pre ich plné využitie si musí neraz používateľ priplatiť. Microsoft má ale teraz vlastný a úplne zadarmo.

Nenechaj si ujsť
Zrýchľujeme Windows 10 ďalšími trikmi. Tieto zmenia počítač na nepoznanie

Bezplatný nástroj na obnovu odstránených súborov priamo od Microsoftu

Nájdeme ho v obchode Microsoft Store, no samotná spoločnosť sa o ňom doteraz nezmienila. Na program upozornil profil WalkingCat na Twitteri. Nástroj pritom umožňuje obnoviť rôzne súbory z rôznych médií, diskov, či pamäťových kariet a súborových systémov ako NTFS, FAT, exFAT a ReFS, informuje Neowin.

Používateľ však musí byť oboznámený s príkazovým riadkom. Obnovenie súborov totiž prebieha práve pomocou príkazového riadku, do ktorého je potrebné zadať síce jednoduché, no presné príkazy, aby boli stratené položky znova dostupné. Windows 10 Recovery potom dokáže fungovať v 3 režimoch, a to v základnom režime, segmentovom móde a signature móde.

Zobraziť celú galériu (2)
Príkazový riadok programu Windows 10 Recovery pre obnovu odstránených súborov. Zdroj: Screenshot/FonTech

Po nainštalovaní sa program zobrazí ako príkazový riadok winfr.exe a vyžaduje povolenie od administrátora zariadenia. Každý zo spomínaných režimov je pritom vhodný na rôzne druhy situácií. Základný režim sa hodí najmä na obnovu nedávno odstránených súborov z pevných a SSD diskov, či pamäťových médií s kapacitou viac ako 4 GB a súborovým systémom NTFS.

Pokiaľ však boli súbory odstránené dávnejšie alebo medzičasom došlo k formátovaniu disku, je vhodnejšie využiť segmentový mód. Pri súborových systémoch FAT, exFATa ReFS a obnove súborov z SD kariet, kľúčov a médií je potom vhodný signature mód.

Príkazy obnovia stratené súbory behom chvíle

Microsoft dokonca priniesol prehľadný návod na použitie tohto nástroja, spolu s potrebnými príkazmi, ktoré nájdeme na tomto odkaze. Samotný program je ale možné využiť až v systéme Windows 10 od verzie 19041. Ku príkladu je možné pomocou Windows 10 Recovery obnoviť konkrétny dokument z disku C na disk E pomocou príkazu „winfr C: E: /n \Users\<username>\Documents\QuarterlyStatement.docx„.

Pokiaľ by niekto chcel obnoviť vymazané obrázky, môže využiť príkaz „winfr C: E: /n \Users\<username>\Pictures\*.JPEG /n \Users\<username>\Pictures\*.PNG„. Tieto príkazy fungujú v základnom režime.

Pre segmentový mód je potom možné využiť napríklad príkaz pre obnovenie PDF a Word súborov z disku C na disk E zadaním „winfr C: E: /r /n *.pdf /n *.docx“ do príkazového riadka programu.

Zobraziť celú galériu (2)
Windows 10 Recovery obsahuje aj rozšírené možnosti, ktoré sa otvoria príkazom "winfr /!". Zdroj: Screenshoft/FonTech

Príkazov je viacero, a preto je vhodné si dôkladne pred obnovovaním súborov prejsť návod od Microsoftu. Ak je však používateľ pripravený obnoviť stratené súbory, operáciu začne stlačením klávesy „Y“. V prípade, že je potrebné prerušiť obnovovanie, stačí stlačiť kombináciu kláves Ctrl+C.

Nejedná sa teda o používateľský prívetivé riešenie a takýmto spôsobom zvládnu súbory obnoviť najmä tí skúsenejší. Napriek tomu ale ide o skvelý nástroj, ktorý dokáže mnohokrát zachrániť stratené súbory.

Windows File Recovery
Windows File Recovery
Developer: ‪Microsoft Corporation‬
Price: Kostenlos

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom