Po vydaní veľkej májovej aktualizácie pre Windows 10 sa objavilo množstvo nových problémov, ktoré musí Microsoft riešiť. Používatelia, ktorí svoj systém aktualizovali, sa začali sťažovať na veľa chýb, ktoré ovplyvňujú fungovanie. Najnovšie sa ukázalo, že vývojári v novej verzii odstavili možnosť pre čistú inštaláciu systému. Májová aktualizácia totiž vo Windows 10 opäť znemožnila využitie čistej inštalácie bez odstránenia osobných súborov používateľov, informuje Neowin.

Windows 10 obsahuje niekoľko možností, s ktorými je možné systém znova preinštalovať a obnoviť tak výrobné nastavenia v prípade, ak sa objaví nejaký vážny problém alebo chce používateľ svoje zariadenie predať. Takéto obnovenie nastavení odstráni všetky osobné údaje, aplikácie a resetuje nastavenia.

V prípade, že je posledná inštalovaná verzia systému problémová, dostupná je aj možnosť vrátiť sa na predošlú verziu Windows 10 do určitého času. Systém však ponúka aj možnosť čistej inštalácie bez odstránenia osobných súborov a nastavení. Túto funkciu nájdeme v sekcii Zabezpečenie, kde je dostupná v záložke Stav a výkon zariadenia.

Funkcia Začať odznova umožňuje čistú inštaláciu aktuálnej verzie Windows 10 v prípade problémov, kedy používateľ nechce prísť o svoje osobné údaje a dáta, no pri takej inštalácii dôjde k odstráneniu niektorých aplikácií.

Microsoft to ani po mesiacoch nevie vyriešiť

Využiť túto možnosť je vhodné v prípade, pokiaľ dochádza k poklesu výkonu, výdrže batérie alebo má používateľ nainštalovaných príliš veľa nepoužívaných aplikácií, prípadne, ak dochádza k problémom s pamäťou zariadenia.

Avšak, aj keď je táto funkcia dostupná pre mnohých, najnovšia aktualizácia ju stále neopravila, práve naopak, opäť ju znefunkčnila.

Screenshot/FonTech

Podľa informácií portálu TechDowns sa má jednať o problém, ktorý Microsoft preniesol do bežnej verzie Windows 10 z programu Windows Insider.

Mnohí používatelia pritom na tento problém poukázali už pred 8 mesiacmi, no Microsoft chybu neeviduje ani v zozname problémov týkajúcich sa najnovšej verzie Windows 10 2004.

Screenshot/FonTech

Nejedná sa však o jedinú chybu, ktorú používatelia postrehli a spoločnosť ju nezaradila medzi známe problémy. Ani májová aktualizácia tak tento neduh s čerstvou inštaláciou systému neopravila.

V prípade problémov so zariadením je tak možné využiť len čistú inštaláciu Windows 10 s odstránením všetkých súborov a obnovením továrenských nastavení alebo prechod na predošlú verziu systému.

Nenechaj si ujsť
Windows 10 pridal „novú“ funkciu známu ešte z Windows 7. Dokáže spôsobiť BSoD

Problémy sa množia, riešenia prichádzajú len pomaly

Chýb je teda v najnovšej verzii neúrekom a nejaký čas potrvá, pokým ich Microsoft vyrieši. Najnovší problém však dokazuje, že v niektorých prípadoch sa nedostatky nemusia odstrániť ani po niekoľkých mesiacoch. Spoločnosť tak neustále pokračuje v „tradícii“, pri ktorej sa s novými aktualizáciami objavujú aj ďalšie závažné chyby.

Nedávno sme pritom upozornili aj na situáciu s kumulatívnou aktualizáciou pre Windows 10 vo verziách 2004, 1909 a 1903, ktorá odstavila tlačiarne. Viac informácií sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom