Microsoft nedávno vydal kumulatívnu aktualizáciu pre najnovšiu verziu systému, ale aj verzie 1903 a 1909. Update však okrem opravy chýb priniesol vážny problém, ktorý znefunkčnil tlačiarne. Aktualizácia spôsobila, že používatelia systému Windows 10 nemôžu po jej inštalácii tlačiť dokumenty, ale ani ukladať súbory ako PDF, informuje Windows Latest.

Už dávnejšie sme informovali o mnohých chybách novej verzie Windows 10 2004. Májová aktualizácia síce priniesla rad vylepšení, no popritom, ako už býva u Microsoftu zvykom, sa objavilo aj veľké množstvo chýb, o ktorých informovala spoločnosť na svojom webe.

Zatiaľ čo na oprave niektorých stále pracuje, kumulatívna aktualizácia s označením KB4557957 pre najnovší Windows 10 2004 a KB4560960 pre Windows 10 vo verziách 1903 a 1909 priniesla opravu a vylepšenie problémov.

Zoznam opráv je rozsiahly a má sa jednať o vylepšenie bezpečnosti pre aplikáciu Xbox, Microsoft Store, overovanie používateľských mien a hesiel či vylepšenie pre asistenta Cortana.

Používatelia, ktorí si túto júnovú kumulatívnu aktualizáciu už stiahli a nainštalovali, zrejme svoje rozhodnutie oľutovali. Práve tento update totiž odstavil tlačiarne.

Microsoft znova spôsobil používateľom nepríjemné problémy

Windows 10 vo verziách 2004, 1903 a 1909 tak po inštalácii aktualizácie nie je schopný pripojiť sa k tlačiarňam a taktiež neukladá súbory ako PDF. Dokonca dochádzalo aj k problémom pri otváraní Office aplikácií, avšak v tomto prípade prišiel s riešením Avast, nakoľko sa chyba prejavovala len v počítačoch s určitou verziou jeho antivírusu alebo s antivírusom AVG. Problém s nefunkčnými tlačiarňami naďalej pretrváva.

FonTech

Nenechaj si ujsť
Microsoft pridáva do Windows 10 záhadnú funkcionalitu. Prečo tam je a k čomu slúži?

Týkať sa má viacerých tlačiarní od spoločností HP, Canon, Toshiba, Brother či Ricoh a nevzťahuje sa ani na určitú verziu driverov.

Microsoft tento problém oficiálne potvrdil, no na riešení ešte len pracuje. Informoval, že chybu s nefunkčnými tlačiarňami spôsobuje služba, ktorá vo Windows 10 riadi funkcie tlačenia.

Pri pokuse o vytlačenie dokumentu alebo obrázku sa tak používateľ môže stretnúť s chybovým hlásením. Microsoftu sa tak podarilo opäť pokaziť niečo, čo mnoho používateľov pravidelne využíva. Po inštalácii kumulatívnej aktualizácie dokonca nefunguje ani virtuálna tlačiareň, pomocou ktorej je možné ukladať súbory do PDF formátu.

Riešením je nateraz odinštalovanie aktualizácie

Jediným riešením pre opravu problému s tlačiarňami je odinštalovať tieto verzie kumulatívnej aktualizácie, informuje Bleeping Computer. Túto možnosť nájdeme v Nastaveniach pod funkciou Aktualizácia a zabezpečenie, kde po kliknutí na Históriu aktualizácii nájdeme problémové updaty a možnosť Odinštalovať aktualizácie.

Screenshot/FonTech

Týmto spôsobom sa môže používateľ zbaviť problémovej aktualizácie, avšak po opätovnom nainštalovaní kumulatívneho updatu sa problém prejaví znova. Vo Windows 10 však existuje možnosť na odloženie aktualizácií na 35 dní, čo by mohlo byť dosť času na to, pokým Microsoft chybu opraví.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom