Windows 10 bičuje ďalšia problémová kumulatívna aktualizácia. Podľa portálu Windows Latest malé percento systémov po nainštalovaní aktualizácie KB4592438 trpí problémovým štartom, ktorý môže vyústiť až do modrej obrazovky smrti.

Čo nebýva zvykom, Microsoft si je problému už vedomý a zapracoval na jeho dočasnom riešení. Uvádza, že problém tentokrát pramení zo systémového nástroja chkdsk, ktorý po aktualizácii KB4592438 pre verzie Windowsu 2004 a 20H2 naráža na problémy s partíciami najmä SSD diskov.

Nástroj ckdsk je primárne spustiteľný skrz príkazový riadok, kde slúži na diagnostiku danej systémovej partície, pričom v prípade jej chybovosti ju automaticky opraví. Podľa informácií webu Neowin chybné štartovanie spôsobuje konkrétne príkaz chkdsk /f, ktorý v krajných prípadoch môže spôsobiť až poškodenie dát.

Wikipédia

Zaujímavosťou tak je, že používatelia rovnakú chybu odhalili aj v prípade virtualizácie operačného systému. Microsoft v oficiálnom popise problému uvádza, že systém by po niekoľkých neúspešných pokusoch mal spustiť proces obnovy systému (Recovery Console). Vo vyvolanej ponuke má používateľ urobiť nasledujúce kroky:

  • Vybrať Rozšírené možnosti (Advanced options)
  • Zo zoznamu akcií vybrať možnosť Príkazový riadok (Command Prompt), kde je následne potrebné napísať „chkdsk /f
  • Povoliť kontrolu, počkať kým sa proces skenovania ukončí a napísať „exit

Po dodržaní vyššie spomínaných krokov by mal systém naštartovať správne. Je možné, že sa opäť vyvolá konzola obnovy (Recovery Console), kde však stačí zvoliť možnosť Exit and continue to Windows 10.

Nenechaj si ujsť
Problém vyriešený. Staré Androidy budú môcť aj naďalej otvárať zabezpečené weby

Táto obchádzka je však akútnym a krajným riešením problému, kedy Microsoft zároveň informuje, že už vypustil opravnú aktualizáciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP