Používatelia boli bez funkčného antivírusového programu vo Windows 10 vystavení riziku. Defender v poslednej aktualizácii prestal v mnohých prípadoch pracovať a zobrazoval len chybové hlášky. Včerajšia aktualizácia tak mala ovplyvniť fungovanie antivírusu Windows Defender, ktorý padal po spustení skenovania systému, informoval portál Bleeping Computer.

Windows Defender je pre používateľov Windowsu 10 dostupný ako zabudovaná antivírusová ochrana priamo od Microsoftu, ktorá má za úlohu chrániť systém pred napadnutím vírusom alebo malvérom. Ďalšia z posledných aktualizácií ho však znefunkčnila.

Mnohí pritom z problému vinia verziu Windowsu 10 KB4549951, avšak skutočným jadrom problému má byť Security Intelligence 1.313.1638.0, ktorý dostal včera automatický update, informoval Windows Latest.

Microsoft v aktualizácii znefunkčnil Defender

Podľa testu portálu Bleeping Computer však rýchle skenovanie vo Windows Defender prebiehalo bez problémov a chyba sa prejavila až pri úplnom skenovaní, kedy došlo k pádu antivírusu a zobrazeniu hneď dvoch rozličných hlášok. V niektorých prípadoch sa objavuje hlásenie „Threat service has stopped. Restart now“ a iní používatelia môžu dostať chybovú hlášku v znení „Unexpected error. Sorry, we ran into a problem. Please try again“.

answers.microsoft.com

Nenechaj si ujsť
Samsung s Microsoft dali do Windows 10 skvelú funkciu. Extrémne zjednodušuje prenos súborov

Kvôli tejto chybe tak nemohli používatelia Windowsu 10 využiť antivírusovú ochranu Defendera a na krátky čas ostali bez funkčného zabezpečenia systému. Jeden z používateľov na fóre Reddit objavil, že problém má spôsobovať nesprávny názov súboru „Rebel bones..ttf“, kde sa miesto jednej nachádzali dve bodky.

Po páde aplikácie sa pritom chyba zaznamenala aj v aplikácii Event Viewer, kde ju mohli používatelia nájsť v záložke Applications and Services logs > Microsoft > Windows > Windows Defender > Operational.

Chybu krátko na to opravil ďalšou aktualizáciou

Podľa dostupných informácií bol problém vyriešený, ak bola odstránená prebytočná bodka v spomínanom názve. Microsoft si však chybu krátko na to uvedomil a ešte včera vydal aj opravnú aktualizáciu pre antivírusovú ochranu vo verzii 1.313.1687.0, ktorá problém napravila.

Pokiaľ teda problém so zabezpečením a funkčnosťou Windows Defendera zasiahol aj tvoj systém, riešením je po novom skontrolovať dostupnosť novej aktualizácie.

Screenshot/FonTech

Najnovšiu verziu skontroluješ v Ochrane pred vírusmi a hrozbami pod záložkou Aktualizácia ochrany pred vírusmi a hrozbami, ktorá vyhľadá najnovší update.

V čase písania článku však bola dostupná ešte novšia verzia 1.313.1721.0, ktorá pri skenovaní cez Defender nespôsobovala žiadne problémy. Zásadná chyba, ktorú Microsoft spôsobil, by tak mala byť zažehnaná a ostáva dúfať, že sa podobnej situácii v budúcnosti spoločnosť vyvaruje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom