Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Microsoft Office má na trhu kancelárskych balíkov takpovediac monopol. Na kvalitne prepracované nástroje rôznych kategórií sme si už za tie roky zvykli a mnoho ľudí ani nehľadá dôvod k tomu, aby sa museli obzerať po alternatíve.

Produkty sa neustále vyvíjajú, podporujú všetky známe platformy a je za nimi aj veľmi dobrá podpora zo strany Microsoftu. Pre niekoho však môže byť prekážkou cena, ktorá sa v prípade Office 365 šplhá na 69 €, pričom ide o časovo obmedzenú licenciu na jeden rok.

Samozrejme, aj tu sa môžu uplatniť rôzne nelegálne praktiky, kde sa môže cena za licenciu výrazne znížiť, prípadne prostredníctvom KMS serverov úplne odstrániť. Je však už na každého svedomí, či je to pre neho tá správna voľba.

Existuje totiž množstvo ďalších kancelárskych balíkov, ktoré sú vo väčšine prípadov dostupné zadarmo a na prvý pohľad medzi nimi nemusíš poznať žiadny rozdiel. Bez niekoľkých kompromisov sa to síce nezaobíde, no v konečnom dôsledku ide o tú najlepšiu možnosť v prípade, ak nemôžeš, alebo sa ti nechce platiť licencie na MS Office.

FreeOffice

✔ Podpora aj pre dotykové obrazovky 

✔ Používateľské prostredie veľmi podobné MS Office

✔ Plná kompatibilita aj s najnovšími formátmi 

✔ Podpora slovenského a českého jazyka 

❌ Žiadne?

Azda najlepšia alternatíva k MS Office, ktorá je vo viacerých smeroch veľmi podobná. Okrem množstva funkcií poteší hlavne takmer totožným používateľským prostredím, vďaka čomu bude tvoja práca efektívnejšia. Odpadne tak povinnosť hľadania rozmiestnenia jednotlivých prvkov.

Podporované sú platformy Windows, Linux aj macOS. Veľkou výhodou je aj kontrola pravopisu, vrátane slovenčiny a češtiny. Majiteľov notebookov s dotykovou obrazovkou navyše poteší aj podpora pre dotykový vstup.

FreeOffice

Kancelársky balík je dostupný na stiahnutie úplne zdarma, pričom je pravidelne aktualizovaný o nové funkcie. Okrem programov na tvorbu prezentácií, tabuliek a textov tu nájdeš aj bezplatný nástroj na prácu s PDF dokumentami.

Menšou nevýhodou môže byť absencia mobilnej aplikácie či priebežného ukladania a synchronizácie práce s cloud úložiskom. Napriek tomu ide o perfektnú náhradu, s ktorou určite nespravíš krok vedľa.

OpenOffice

Ponúka aj tvorbu databáz, ilustrácií či matematických vzorcov

✔ Dlhodobý vývoj, široká komunita

❌ Chýba kontrola pravopisu

Možné problémy s kompatibilitou MS Office 

Jedna z najznámejších, ak nie najznámejšia bezplatná alternatíva k MS Office, ktorá sa vyvíja už viac ako 20 rokov a používajú ju milióny používateľov. Podporovaných je niekoľko jazykov, avšak kontrola pravopisu môže byť trochu problémom. Oproti niektorým konkurenčným službám ponúka viacero kancelárskych programov a nie len tri základné (text, tabuľky, prezentácie).

Open Office

Bez problémov otvorí všetky súbory MS Office, no samotný program využíva formát .ODF, s ktorým môže mať Word naopak problém. Síce tento súbor bez väčších problémov otvorí, no rozloženie textu a formátovanie môže byť natoľko rozhádzané, až sa z toho stane nepoužiteľný materiál. Inak však ide o perfektný nástroj, ktorý je vo všeobecnosti označovaný ako za ten najlepší, za ktorý sa neplatí.

LibreOffice

✔ Široká podpora jazykov 

✔ Zaberá minimum miesta na disku 

✔ Podpora viacerých platforiem 

❌ Možné problémy s kompatibilitou MS Office 

❌ Zastaralé používateľské prostredie 

Dokonale známy produkt pre používateľov systému Linux, kde je tento kancelársky balík vo viacerých distribúciách predinštalovaný. Svojou veľkosťou zaberá len veľmi málo miesta, no výsledné MB sa môžu líšiť, nakoľko na oficiálnej stránke je množstvo rozšírení, ktoré môžu byť dodatočne nainštalované. Podobne ako OpenOffice, tak aj tu sa nachádza viacero programov a využíva aj rovnaký .ODF formát súborov (v prípade Writeru).

Libre Office

Nie je to pritom náhoda. LibreOffice totiž pred niekoľkými rokmi vzniklo práve z OpenOffice a vo viacerých smeroch ide o podobné produkty, aj keď ich vývoj prebieha samostatne. Aj tu sa však môžu objaviť menšie či väčšie problémy s kompatibilitou súborov. Niekoho tiež môže sklamať staršie používateľské prostredie, ktoré pripomína ešte MS Office 2003.

iWork

✔ Komplexný nástroj 

✔ Prepracované používateľské prostredie 

✔ Apple podpora 

✔ Perfektná spolupráca naprieč ekosystémom Apple

Len pre Apple zariadenia 

Perfektný kancelársky balík priamo od Apple a k tomu zadarmo? Možno to znie ako utópia, no je tomu naozaj tak. Spoločnosť Apple má pre svojich zákazníkov pripravený vlastný kancelársky balík, ktorý je skutočne prepracovaný do detailov a k tomu je úplne zadarmo. Nevýhodou je však využívanie vlastných formátov a hoci tu kompatibilita funguje, rovnako ako u programov vyššie, aj tu sa môžeš stretnúť s problémami.

Apple

Využívať ju však môžu len majitelia Apple zariadení, čo je trošku škoda. No ak náhodou od nich nejaké zariadenie vlastníš, odmenou ti bude neustála synchronizácia a s iCloudom a medzi všetkými Apple zariadeniami. Zvyknúť si však budeš musieť na mierne odlišné používateľské prostredie, ktoré je však dostatočne intiutívne. K dispozícii je aj nespočet možností šablón, ktoré si vieš sťahovať priamo z App Store.

WPSOffice

✔ Podpora viacerých platforiem 

✔ Mobilná aplikácia 

✔ Malá veľkosť

✔ Možnosť otvorenia viacerých tabov 

Reklamy 

❌ Problémy s vyladením 

Posledným tradičným zástupcom je aplikácia WPS Office, ktorá okrem operačných systémov pre počítače podporuje aj mobilné aplikácie pre Android a iOS.

Pre používanie je potrebné sa zaregistrovať, no na oplátku získaš 1 GB miesta na cloude, prostredníctvom ktorého sa ti bude tvoja práca synchronizovať. Nespornou výhodou je aj využívanie viacerých tabov v rámci jedného okna, vďaka čomu bude práca ešte efektívnejšia.

WPS Office

Bezplatná verzia obsahuje množstvo funkcii, no tie pokročilejšie sú dostupné až po zaplatení. No v tomto prípade by bolo asi logickejšie zakúpenie MS Office, kde je istota perfektného fungovania, neustálej podpory a bezproblémovej kompatibility. V prípade bezplatnej verzii sa nevyhneš ani zobrazovaniu reklám

Online nástroje

Na záver je ešte vhodné spomenúť online nástroje na vytváranie jednoduchých dokumentov, tabuliek či prezentácii, kde máme dvoch veľkých zástupcov.

V prvom rade je to Google a jeho G Suite, ktorý integruje plnohodnotné nástroje na dokumenty, tabuľky a prezentácie, kde si vieš dokonca samotné súbory ukladať ako na lokálne offline, tak aj na online používanie skrz svoj Google učet a cloud Google Drive.

K dispozícii sú aj dedikované aplikácie pre Android a iOS, a tak s pokojným svedomým vieme odporučiť práve tieto Google aplikácie ako ideálne riešenie, ak sa ti nechce za Office platiť.

V druhom rade však nemožno zabúdať ani na Microsoft Office online. V oboch prípadoch ide o bezplatné alternatívy, ktoré sú však obmedzené na základné funkcie a pokročilejšiu správu si už vyžaduje stiahnutie samotného programu, napríklad niektoré z vyššie spomenutých. Ich najväčšou výhodou je, že nezaberajú na disku žiadne miesto a dokumenty sú dostupné kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú