Koncom minulého roka odhalil Microsoft nové detaily o pripravovanej hernej konzole, na ktorú čakajú mnohí hráči. Doteraz sa na svetlo sveta dostávali mnohé špekulácie a odhady, ktoré hovorili o hardvérovej výbave a možnostiach nového Xboxu. Teraz však s detailami vyrukovala samotná spoločnosť. Všetky informácie o novej konzole Xbox Series X teraz odhalil Microsoft a potvrdil tak všetky vylepšenia v tejto očakávanej novinke.

Predstavenie nových herných konzol od Sony a Microsoftu začal ohrozovať šíriaci sa koronavírus. Kvôli nemu bolo zrušených mnoho dôležitých podujatí a konferencií. Hráči však už nemusia na detaily k novému Xboxu viac čakať, dnes ich oficiálne odhalil Microsoft na svojom webe a v spolupráci s niektorými YouTubermi predstavil svoju konzolu novej generácie. Xbox Series X sa zameriava na vylepšenia v oblasti výkonu, rýchlosti a taktiež kompatibility.

Nový Xbox Series X prezradil všetky svoje detaily

V prvom rade je to najmä výkon, kde hráči pocítia zásadné rozdiely v porovnaní s doterajšou generáciou konzoly od Microsoftu. Zatiaľ čo v minulosti dbal najmä na lepšiu grafickú stránku, tentokrát sa sústredil na celkový výkon a hrateľnosť, ktorú umožnili nové hardvérové prvky a softvérové novinky. Hráči sú dnes zvyknutí na vysoký štandard z počítačových hier, ktoré ponúkajú špičkovú grafiku, no teraz ich svojou grafickou stránkou chce prekvapiť aj nový Xbox.

Podľa vyjadrení Jasona Ronalda, produktového riaditeľa pre Xbox Series X, sa dostalo na masívne vylepšenie grafického procesora, ktorý kombinuje nové možnosti a podporuje aj technológie ako hardvérovú akceleráciu pre raytracing.

Vo výsledku tak bola vytvorená konzola, ktorá bez problémov zvládne hranie v 4K rozlíšení pri 60 fps, ale tiež pri 120 fps. Grafický akcelerátor RDNA 2 od AMD ponúka výpočtový výkon až 12 TFLOPS, pracovnú frekvenciu 1.825 GHz a 3328 stream procesorov. Všetok hardvér pritom poháňa 300 W zdroj.

Chladenie hardvéru zabezpečuje veľký chladič, ktorý je dodatočne chladený jediným 130 mm ventilátorom pre optimálne prúdenie vzduchu. Srdcom celej konzoly je 8-jadrový AMD procesor vyrábaný 7 nm technológiou a  založený na architektúre Zen 2, ktorý dokáže v Xboxe Series X podať až 4-násobne vyšší výkon ako procesor v Xboxe One X.

To najlepšie si však hráči pri hraní užijú so spomínanou hardvérovou akceleráciou DirectX Raytracing technológie, ktorá simuluje vlastnosti svetla a zvuku v reálnom čase. Na dôkaz toho zverejnil Microsoft aj niekoľko záberov z hrania Minecraftu či Gears 5 v porovnaní s kvalitou na predošlej generácii Xboxu.

Ray Tracing (vypnuté) vs. Ray Tracing (zapnuté)

SSD pamäť je možné rozšíriť ďalším diskom

Jedným z ďalších veľkých vylepšení je veľké 1 TB SSD úložisko od Microsoftu, ktoré nahrádza predošlé pomalšie hard disky, a poskytuje oveľa vyššie rýchlosti pri načítavaní hier a jednotlivých scén. Pravdaže, hráč môže stále k Xbox Series X pripojiť aj svoj externý HDD, avšak nedosiahne také rýchlosti ako pri vstavanom SSD disku. Taktiež týmto spôsobom nie je možné hrať hry určené pre novú generáciu Xboxu.

Pokiaľ by bol 1 TB pamäte niekomu málo, môže si ju rozšíriť ďalším úložiskom s kapacitou 1 TB, ktoré má v konštrukcii špeciálne miesto. Nejedná sa pritom o externú pamäťovú kartu, ale o plnohodnotné SSD úložisko, ktoré poskytne konzole rovnaké rýchlosti ako zabudovaná jednotka. Týmto spôsobom tak Microsoft dokázal vylepšiť rýchlosť celého Xboxu.

Perfektná spätná kompatibilita hier

Ďalšou oblasťou, v ktorej sa nová konzola zásadne zmenila, je podpora HDMI 2.1 a optimalizácia celého systému pre hranie na televízoroch, na čom spoločnosť pracovala s výrobcami celé 2 roky. Vďaka dynamickej redukcii latencie (DLI) budú môcť vývojári ešte presnejšie spracovať vstupy pri hraní s pohybom a celou hrou. Vývojári konzoly však pridali aj variabilnú obnovovaciu frekvenciu (VRR) a pre vybrané displeje aj podporu automatického módu pre nižšiu latenciu (Auto Low Latency Mode – ALLM).

V neposlednom rade sa dostávame aj k samotnej kompatibilite hier. Microsoft sa totiž postaral o spätnú kompatibilitu tisícok hier určených pre Xbox One, Xbox 360 a pôvodný Xbox, ktoré si hráči zahrajú aj na novom Xboxe Series X.

Pri hraní týchto titulov pritom hráči využijú benefity nového hardvéru a softvérových vylepšení, ktoré sa postarajú o ešte lepší zážitok z hrania ako na predošlých generáciách. Okrem toho sa budúci majitelia tejto novinky dočkajú cross-plaform hrania, ktoré pomocou Smart Delivery technológie umožní hrať vybrané hry v multiplayer režime na akomkoľvek Xboxe.

Samotný ovládač pre Xbox Series X prešiel len malými úpravami a dizajnom pripomína predošlý ovládač pre Xbox One X. Tentokrát tu pribudlo samostatné fyzické tlačidlo pre zdieľanie obsahu a miesto pôvodného portu tu nájdeme moderné USB-C. Ovládač je navyše kompatibilný s Xboxom One X a takisto bude možné využiť ovládač z predošlého modelu One X pre hranie na novej generácii konzoly.

Nový Xbox Series X tak toho hráčom ponúkne naozaj veľa, no zatiaľ nebola stanovená finálna predajná cena a ani presný dátum, kedy sa konzola dostane na trh. Stať by sa tak malo v závere tohto roka, no je možné, že aktuálna situácia vo svete plány Microsoftu zmení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom