Pokiaľ ti dnes v četovacej aplikácii Facebook Messenger vyskočilo upozornenie s varovaním, že niektoré funkcie aplikácie nie sú dostupné, nie si jediný. Dnešným dňom totiž vstúpili do platnosti nariadenia spojené s európskymi pravidlami GDPR, ktoré sa týkajú rozhrania pre programovanie Messengera. Tieto zmeny majú vplyv na vývojárov, ktorí využívali určité API aplikácie, ktoré nie sú v súlade s pravidlami, informoval portál Social Media Today.

Práca navyše pre Facebook aj vývojárov

Nie je žiadnym tajomstvom, že Facebook a Európska únia nie sú zrovna najlepší kamaráti, práve naopak – v súčasnosti vedú hneď niekoľko sporov týkajúcich sa okrem iného aj prenášania dát do USA. Tentokrát sa však do hľadáčiku regulárotov dostala jeho četovacia aplikácia Messenger, na ktorej API boli smerované nariadenia spojené s pravidlami GDPR, ktoré vstúpili do platnosti dnešným dňom.

Nové pravidlá platia aj pre čety v aplikácii Instagram, kde sa používateľom zobrazuje rovnaké upozornenie. To je spôsobené postupným prepájaním četov týchto dvoch aplikácií, na ktorom Facebook pracuje už dlhšiu dobu.

Zobraziť celú galériu (1)
Upozornenie o zmenách v Messengeri

Výsledkom týchto zmien sú problémy pre vývojárov používajúcich určité API Messengera, ktoré nie sú v súlade s nariadeniami EÚ a od dnes tak nebudú fungovať. Facebook zverejnil zoznam všetkých zasiahnutých API na svojom blogu. Varovania však dostávajú napríklad aj vývojári v USA, čo naznačuje, že dopady zmien v API Messengera siahajú ďaleko za hranice EÚ.

„V rámci nášho úsilia vyhovieť novým pravidlám ochrany súkromia v Európe pripravujeme aktualizácie, ktoré sa dotknú niektorých vývojárov a firiem, ktoré používajú niektoré Messenger API. Od 16. decembra preto nebude niekoľko API aplikácie k dispozícii pre firmy v Európe a ani pre ľudí, ktorí sa spájajú s firmami po celom svete,“ uviedol Facebook. 

Nové pravidlá ovplyvnia najmä veľké firmy, ktoré Messenger API používajú, ako napríklad HootSuite, čo je platforma pre správu sociálnych médií. Facebook upozorňuje, že obmedzenia sa týkajú napríklad odpovedí na správy, vloženého textu a URL adries.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom