Aj jeseň so sebou prináša zaujímavé pozorovania nočnej oblohy, ktorá prekvapí hneď niekoľkými úkazmi. Jedným z nich bude aj priblíženie Marsu do najbližšieho bodu k Zemi, kedy bude jasne pozorovateľná aj voľným okom. Najbližšie sa v takejto vzdialenosti ocitne až o 15 rokov. Informoval o tom český astronóm a fotograf Petr Horálek na svojom blogu.

Mars obieha okolo Slnka po eliptickej obežnej dráhe a v priebehu rokov sa mení jeho opozícia voči hviezde našej slnečnej sústavy. Na jedinečný úkaz sa môžeme tešiť už zajtra 6. októbra, kedy sa planéta dostane najbližšie k Zemi na vzdialenosť „len“ 62,07 miliónov kilometrov. Do tohto bodu sa pritom nedostane najbližších 15 rokov.

Mars bude na oblohe „žiariť“. Dostane sa najbližšie k Zemi

Kvôli takémuto priblíženiu bude Mars na nočnej oblohe taktiež výrazne jasnejší ako obvykle. Bude 4. najjasnejším objektom po Slnku, Mesiaci a Venuši. Naposledy bola planéta najbližšie Zemi v roku 2003, kedy išlo o najväčšie priblíženie (55,8 miliónov km) za posledných 60 000 rokov. Najbližšiu takúto udalosť však už neuvidíme po celé generácie, nastane totiž až v roku 2287, kedy sa Mars dostane k našej planéte na vzdialenosť 55,7 milióna kilometrov.

Vzdialenosť Marsu od Zeme sa pravidelne strieda pri opozíciách so Slnkom a takéto opakovanie nastáva približne každé 2 roky a 2 mesiace. Pri najväčšej opozícii dosahuje Mars k Zemi vzdialenosť menšiu ako 60 miliónov kilometrov a ide o skutočne výnimočnú udalosť. V roku 2035 potom budeme môcť pozorovať Mars vo vzdialenosti 57,1 milióna kilometrov.

Červenú planétu bude možné pozorovať pri pohľade na nočnú oblohu aj voľným okom, no viac detailov odhalí už stredne veľký ďalekohľad, s ktorým pozorovatelia zahliadnu aj polárnu čiapku Marsu, prípadne aj niektoré časti jeho povrchu.

V najbližšom bode voči Zemi bude presne 6. októbra o 16:19 nášho času. Na detailnejšie pozorovanie je vhodné počkať si na zotmenie. Pri pozorovaní však netreba mať veľké očakávania, Mars bude stále zhruba 70-krát menší ako Mesiac. O týždeň neskôr, 13. októbra sa planéta dostane do opozície so Slnkom a bude ju možné pozorovať celú noc.

Ako pozorovať najväčšie priblíženie Marsu za posledné roky?

Vďaka vysokému jasu nebude ťažké nájsť Mars na nočnej oblohe ani pre pozorovateľov na Slovensku. Pre detailný prehľad toho, kde sa bude planéta nachádzať v konkrétny čas odporúčame využiť interaktívnu mapu, ktorá na základe zadaných vstupov premietne polohu Marsu na virtuálnej oblohe. Vďaka tejto pomôcke tak budeš vedieť, ktorým smerom sa máš pri zajtrajšom pozorovaní planéty pozrieť.

Pri využití Sky & Telescope je potrebné zadať zemepisné súradnice miesta, odkiaľ chceš planétu pozorovať a čas. Pokiaľ sa Mars stále na mape neobjavil, tlačidlami pre úpravu času môžeš parametre zmeniť, pokým sa planéta neukáže.

Koniec októbra prinesie „modrý“ Mesiac

Záver októbra potom skrášli na nočnej oblohe tzv. „modrý“ Mesiac, ktorý sa objaví v poslednú noc mesiaca. Táto raritná udalosť sa opakuje približne raz za 2 a pol roka.

Označenie „modrý“ Mesiac sa zakladá na dvoch splnoch počas jedného mesiaca. V októbri totiž nastane prvý spln už v prvý deň a druhý, spomínaný „modrý Mesiac“, sa odohrá v poslednú októbrovú noc, informuje CNN.

Počas tejto udalosti však nebude Mesiac skutočne modrý, jeho modrasté sfarbenie bude zapríčinené prachovými časticami v atmosfére. Zvláštnosť tohto úkazu ešte podčiarkuje fakt, že sa „modrý“ Mesiac objaví v noci na Halloween, teda u nás na sviatok Všetkých svätých.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom