Mars si na ľudí predsa len ešte niekoľko rokov počká, Elon Musk opäť zmenil svoj odhadovaný rok prvého pristátia, informuje Futurism. V roku 2026 k tomuto historickému míľniku nedôjde, nejedná sa však o žiadne väčšie prekvapenie. Medziplanetárna Starship má pred sebou ešte dlhú cestu.

Starship má pred sebou dlhú cestu

Musk pôvodne odhadoval, že prví ľudia pristanú na Marse už v roku 2026, predtým dokonca v roku 2024. A čisto teoreticky je SpaceX už teraz schopný tento cieľ dosiahnuť, keďže je Starship do značnej miery pripravená – tak jednoduché to ale nie je.

Neexistuje žiadna záruka, že Starship túto cestu vydrží. Doteraz totiž do vesmíru neletela a ešte stále čaká na svoju obnovenú licenciu, ktorá jej umožní lietať z Boca Chica v Texase. Muskova firma medzitým čaká na rozbehnutie produkcie novej generácie raketových motorov Raptor 2, ktoré zásadne uľahčia produkciu, znížia náklady a zvýšia kapacitu rakety.

To všetko je síce možné stihnúť včas na to, aby ľudia dosiahli Mars v roku 2026. Firma môže dokonca skonštruovať aj provizórny interiér pre malú posádku, no objavuje sa hneď niekoľko veľkých problémov.

Všetko komplikujú regulácie

Tým prvým je, že vesmírne lety sú pomerne vážne regulované a úrady nedovolia vynášať ľudí do kozmu na hocakej rakete bez certifikácie, ktorá je komplikovaná a zdĺhavá. Ako skvelý príklad slúži kozmická loď Crew Dragon, ktorá musela okrem množstva pozemných testov vykonať aj let k ISS bez posádky, demonštrovať návrat na Zem a dokonca aj systém prerušenia štartu, ktorý dostane astronautov preč od rakety v prípade nehody.

SpaceX

Starship nič také nemá, no podľa Muska bude mať druhý stupeň dostatočný ťah na to, aby sa rýchlo a bezpečne vzdialil od prvého v prípade poruchy. Ani certifikácia množstva inovatívnych systémov však nie je jediný problém, ktorému rok 2026 čelí.

Projekt musí byť udržateľný

Pristátie na Marse sa zároveň nesmie stať jednorazovou záležitosťou, keďže chce SpaceX vybudovať kolóniu a Mars postupne osídliť. To znamená, že žiadne provizórne riešenia neprichádzajú do úvahy a už prvá misia s posádkou musí prísť na Mars, kde na ňu budú čakať počiatočné zásoby a infraštruktúra.

A tá nie je vôbec jednoduchá, pretože vývoj a konštrukcia špičkových technológií, ktoré zaistia prežitie ľudí na Marse, nie je rozhodne lacná záležitosť. Okrem toho musí Starship dovtedy byť schopná lietať pravidelne a počiatočnú kolóniu často zásobovať, keďže samostatnosť tak skoro nedosiahne.

SpaceX/Youtube screenshot

Rok 2029 sa tak zdá ako oveľa pravdepodobnejší, aj to sa ale môže veľmi ľahko zmeniť. Tak či onak sa jedná o ambiciózny cieľ, pretože NASA nepristane ani len na Mesiaci skôr, než v roku 2026. A to aj napriek tomu, že raketa SLS konečne uzrela svetlo sveta a po prvý raz poletí, i keď bez posádky, už v najbližších týždňoch.

Aj v tomto prípade platí, že je kľúčová infraštruktúra a okrem rakety potrebuje program Artemis napríklad vesmírnu stanicu na orbite Mesiaca či úplne nové skafandre, s ktorých vývojom má NASA vážne problémy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú