Len prednedávnom sme sa zaoberali exkluzívnymi športovými právami jednotlivých televíznych spoločností a porušením ich autorského obsahu či šírením nelegálneho vysielania. Práve nelegálne vysielanie momentálne trápi jednu zo slovenských televízií, no tentokrát nejde o športové prenosy, ale obľúbený televízny seriál.

Túto informáciu priniesol internetový portál Mediálne.sk, ktorý uvádza, že jednotlivé epizódy Oteckov sa nelegálne šíria online skôr, ako ich stihne zaradiť samotná televízia Markíza. Zdá sa, že ide o zvláštny prípad, nakoľko k takejto situácii dochádza väčšinou pri zahraničných filmoch či seriáloch, ktoré na územie Slovenska ešte oficiálne nedorazili.

Problém sa snažia riešiť

Podobnú situáciu zažil seriál už v minulom roku, kedy sa na internete objavili niektoré časti predčasne. Aj tentokrát ide o prípad, kedy sa viaceré časti Oteckov objavili na internete už zopár hodín pred odvysielaním v televízii. Jednotlivé časti boli dostupné online, ale dali sa stiahnúť aj na internetovom úložisku Ulož.to a to hneď v HD kvalite.

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o nelegálne šírenie prostredníctvom platenej platformy Voyo. Po jej predplatení majú používatelia k dispozícii hneď viacero výhod, medzi ktoré patrí aj možnosť sledovania nasledujúceho dielu už deň pred jeho odvysielaním. Aj napriek tomu, že podľa hovorcu je platená služba Voyo zabezpečená najvyššou možnou ochranou proti sťahovaniu, táto možnosť je v prípade nelegálne šírenia najpravdepodobnejšia.

Prečítajte si tiež!
Aktuálne najlepšie sci-fi, ktoré trhá rekordy v Číne a zarobilo viac než 600 miliónov, si pravdepobne užijú aj Slováci

Najväčšou nevýhodou takýchto praktík je možné zníženie sledovanosti danej televízie či pokles predplatiteľov služby Voyo. V tomto prípade však spoločnosť nezaregistrovala výrazný pokles a sledovanosť seriálu je aj naďalej stabilná (priemerne 500 000). Problémom sa zaoberá aj samotná televízia, ktorá nelegálne šírenie obsahu vníma ako problém a snaží sa tomu zabrániť, no konkrétne riešenie je v nedohľadne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom