V súčasnosti možno viacero používateľov uprednostňuje rôzne streamovacie služby pred klasickým televíznym vysielaním. Čoraz obľúbenejšie sa stávajú seriály či filmy, ktoré televízie ponúkajú v minimálnom množstve. Čo však neobsahujú stremovacie služby sú športové prenosy.

Pri športových prenosoch existuje viacero nadšencov, ktorí majú svoj obľúbený šport, alebo sledujú všetko. Ich sledovanie sa však mnohokrát stáva náročnejším, kvôli exkluzívnym právam, ktoré nevlastnia všetky televízie a niekedy je zakúpenie vysielacích práv na daný šport či športovú súťaž ťažkým orieškom.

Na začiatok sme sa preto rozhodli pripraviť krátky prehľad troch televízií, ktoré sme oslovili s otázkou aký typ exkluzívnych práv vlastnia a ako postupujú v prípade porušenia ich autorského obsahu, alebo nelegálneho vysielania.

Digi Slovakia

Spoločnosť je známa predovšetkým športovými kanálmi, ktorých je v súčasnosti naozaj mnoho, a teda aj pokrytie športov je na veľmi dobrej úrovni. Medzi najviac zastúpený šport bez pochýb zaraďujeme futbal, ktorého exkluzívne športové práva vlastní aj Digi. V auguste 2018 sa spoločnosť rozhodla pre zaradenie ďalších súťaží a sľubuje tak svetový futbal každý deň.

Futbaloví nadšenci si teda prídu na svoje, nakoľko na jednotlivých staniciach Digi Sport došlo k predĺženiu práv na vysielanie španielskej La Ligy do roku 2021. Rovnako dlho potrvá aj prenos nie menej známej nemeckej Bundesligy či návrat talianskej Serie A, v ktorej figuruje hneď viacero slovenských hráčov.

Aký bo to bol zážitok bez ostrovného futbalu v podobe Premier League ? Túto otázku si zrejme položili aj predstavitelia spoločnosti, ktorí do svojej ponuky zaradili najsledovanejšiu anglickú ligu obohatenú o exkluzívne práva z najstaršej pohárovej súťaže sveta, FA Cup, ale aj Community Shield. Samozrejme okrem futbalu nesmú chýbať ani bojové športy, tenis či prenosy zo sveta motošportu.

FUTBAL TENIS INÉ ŠPORTY
Premier League, FA Cup, FA Community Shield, Anglická Championship Turnaje ATP a WTA Atletická Diamantová liga
Škótska Premiership Turnaj majstrov ATP FIM Speedway Grand Prix
LA Liga Turnaj majsteriek WTA Formula Open Championship
Bundesliga, 2. Bundesliga, DFL Supercup Davis Cup International GT Open
Serie A Fed Cup Kickbox Enfusion Live a Enfusion Talents
Škótska Premiership
JOJ

Napriek tomu že televíziu JOJ nezaraďujeme k športovým televíziám, vlastnia exkluzívne práva na najvyššiu hokejovú, basketbalovú a futbalovú ligu slovenska pre internetový portál huste.tv. Internetová televízia je dostupná na všetkých zariadeniach a pred viac než rokom prešla kompletnou zmenou dizajnu, vrátane zlepšenia kvality vysielania na HD. Súčasťou je už aj viac kamier, ktoré sú umiestnené na športoviskách, aby tak bolo pre používateľov živé vysielanie zasa o čosi lepšie.

Okrem živého vysielania spomínaných súťaží je súčasťou portálu aj redakčný obsah, ktorý je obohatený o viaceré grafy, záznamy zápasov či štatistiky. Používatelia teda majú k dispozícii aj viaceré informácie, highlighty zápasov či následné štatistiky.

V posledných dňoch sa v Českej republike začalo rázne konať v prípade internetových pirátov, ktorí nelegálne poskytujú prenosy živých vysielaní a preto sme smerovali otázku priamo na riaditeľa médií Romana Neuschla, ako takéto prípady rieši televízia JOJ. Odpoveďou bolo, že všetky porušenia práv riešia v koordinácii so športovými zväzmi a právnymi kanceláriami. Taktiež by uvítali aj sprísnenie postihu za nelegálne šírenie exkluzívneho obsahu.

Orange

Mnohí už určite zachytili informáciu z minulého roka, vďaka ktorej sa Orange Slovensko rozhodlo posilniť svoju pozíciu v oblasti televízneho obsahu na slovensko trhu. Od augusta začalo vysielanie zápasov najprestížnejšej futbalovej ligy, ktorú prináša na samostatnom športovom kanáli Orange Sport.

Za určitý poplatok si teda používatelia môžu vybrať televízny balíček podľa svojho vkusu. Okrem toho však nechýba ani najvyššia slovenská futbalová liga, český hokej, MMA zápasy a ďalšie iné, ktoré sú k dispozícii, alebo budú dostupné v najbližšom čase. Okrem samotného vysielania sú k dispozícii aj viaceré zostrihy, rozhovory či zaujímavý športový obsah.

Prečítajte si tiež!
Orange predstavil nový produkt. Je hlavne pre fanúšikov Ligy Majstrov a športových nadšencov

V rámci porušenia autorských práv a nelegálneho vysielania sme dostali odpoveď, v ktorej spoločnosť uvádza, že ‚‚aktivity v oblasti ochrany športových práv predstavujú komplexnú agendu, ktorú nemôže obsiahnuť jeden operátor. Nelegálnym šírením vysielania sa treba zaoberať konzistentne a na viacerých úrovniach, vzhľadom na to, že sa dotýka viacerých subjektov. Každú aktivitu v tomto smere veľmi uvítame a radi podporíme‘‘.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom