Vedcom sa v novej štúdii publikovanej v žurnále The Astrophysical Journal vďaka náhodnému javu podarilo zmapovať temnú hmotu vo vesmíre ako nikdy predtým. Presnejšie sa vedcom z Japonska podarilo prostredníctvom gravitačnej šošovky zmerať temnú hmotu v doposiaľ najmenšom meradle.

Detailné pozorovanie rozloženia temnej hmoty

Ako ďalej píše ScienceAlert, vedci pod vedením kozmológa Kaiki Taro Inoueho z univerzity Kindai v Japonsku dokázali prostredníctvom gravitačnej šošovky zmapovať stále nepolapiteľnú temnú hmotu s rozlíšením iba 30 000 svetelných rokov.

Nová mapa temnej hmoty okolo MG J0414+0534. Čím oranžová farba jasnejšia, tým hustejšie sú zhluky temnej hmotyALMA/ESO/NAOJ/NRAO/Inoue et al.

Hoci toto číslo nie je zrovna najmenšie, keď uvážime, že Mliečna dráha má priemer zhruba 100 000 rokov, výskumníkov sa podarilo v podstate zmapovať niečo čo vlastne ani nevidíme v mierke menšej ako je tretina veľkosti našej vlastnej galaxie. Navyše, svetlo z oblasti pozorovania k nám cestovalo viac ako 11 miliárd rokov.

Gravitačná šošovka a temná hmota

Analýza je založená na náhodnom zarovnaní kozmických objektov známom ako gravitačná šošovka. Gravitačná šošovka je jav, pri ktorom sa svetlo zo vzdialených objektov zakrivuje, keď prechádza blízko hmotného objektu, ako je galaxia. Toto zakrivenie spôsobuje, že svetlo sa deformuje a zväčšuje, čo umožňuje vedcom podrobnejšie študovať vzdialené objekty.

Inými slovami, gravitačná šošovka je jav, kedy masívne astronomické objekty (galaxie, čierne diery) dokážu vytvoriť také intenzívne gravitačné pole, že  dochádza k zakriveniu časopriestoru, čo znamená, že svetlo prechádzajúce v okolí týchto objektov sa pohybuje po zakrivenej dráhe.

Gravitačná šošovka. NAOJ, K. T. Inoue

Temná hmota je neviditeľná hmota vo vesmíre, ktorá neprodukuje svetlo, a preto ju nemožno priamo pozorovať. Jej existenciu však môžeme odhaliť pomocou gravitačného vplyvu, ktorý vyvoláva na okolité objekty. Použitím gravitačnej šošovky vedci dokážu odhaliť, kde sa táto nepolapiteľná hmota nachádza.

Hoci nám to nepomôže prezradiť nič viac o tom, čo temná hmota je, pomáha lepšie porozumieť jej rozloženiu a vplyvu na vesmír.

Pozorovaná galaxia. John McKean/HST Archive data

Potvrdzuje správnosť našich teórií

V tomto prípade autori novej štúdie použili gravitačnú šošovku na mapovanie temnej hmoty nachádzajúcej sa okolo nesmierne vzdialenej galaxie s označením MG J0414+0534. Hoci gravitačná šošovka vytvorila štyri obrazy tejto galaxie v našom pozorovateľskom priestore, ich pozície nebolo úplne možné vysvetliť len gravitačným účinkom galaxie v popredí. Preto výskumníci použili pokročilé metódy a pozorovania pomocou zariadenia ALMA, ktoré im pomohlo odstrániť všetky nezrovnalosti a dozvedieť sa viac o rozložení temnej hmoty v tejto oblasti vesmíru.

Výsledná mapa distribúcie temnej hmoty potvrdzuje teóriu, že temná hmota sa nenachádza len v samotných galaxiách, ale aj v priestore medzi nimi, kde sa usádza do zhlukov. Tieto zistenia sú navyše v súlade s teóriu studenej temnej hmoty. Inými slovami, štúdia v doposiaľ v tom najdetailnejšom rozlíšení podporuje, respektíve potvrdzuje súčasne akceptované teórie o temnej hmote.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú