Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zem je v kritickej situácii a klimatické zmeny hrozia totálnym kolapsom nielen rôznych ekosystémov, ale v nasledujúcich desaťročiach s veľkou pravdepodobnosťou aj ľudskej civilizácie.

Ľudstvo napriek tomu robí v boji proti globálnemu otepľovaniu a všeobecne klimatickým zmenám žalostne málo, pričom sa pod kritiku často dostáva vesmírny prieskum. Často je práve vesmírnemu výskumu prisudzovaná veľká miera zodpovednosti za klimatickú zmenu. Je skutočne tak škodlivý a môže nám nejako v tomto snažení pomôcť?

Vraj za to môžu vesmírni turisti, no priniesli kľúčové technológie

Veľmi drsnej kritike čelí predovšetkým biznis turistických letov do kozmu, ktoré sú výsadou tých najbohatších a ľudstvu neprinášajú, v podstate, nič. Turisti takto lietajú do vesmíru napríklad na raketách americkej spoločnosti SpaceX, oveľa častejšie na menších raketách Blue Origin – v tomto prípade ale nedosahujú orbitu a jedná sa len o výškové lety, tesne nad Kármánovu hranicu 100 km, ktorá je všeobecne uznávaná ako hranica vesmíru.

V oboch prípadoch sa jedná o opakovateľne použiteľné rakety a na ich obranu je nutné dodať, že ich uhlíková stopa v porovnaní s klasickým letectvom v absolútnych hodnotách zanedbateľná. V prepočte uhlíkovej stopy na jedného odvezeného človeka ale zanedbateľná nie je a etickosť turistických letov do kozmu je pri najlepšom otázna. Bohužiaľ, etika nie je parametrom, ktorým sa riadia elity.

Blue Origin

Rastúci vesmírny turizmus je pomerne novou záležitosťou, ale samotné dobývanie kozmu ľudstvu prinieslo skutočne mnoho. V najbližších rokoch síce môžeme očakávať čoraz viac turistov, zároveň však môžeme očakávať aj viac vedeckých misií, výskumu, nové vesmírne stanice a aj oveľa čistejšie rakety.

Skvelým príkladom je Starship – miesto ropných palív používa metán, ktorého spaľovanie s kyslíkom je o poznanie čistejšie a navyše dokážu pristáť oba jej stupne, vďaka čomu nie je žiadny komponent jednorazový.

Samotné spaliny rakiet sú síce v porovnaní s celkovými svetovými emisiami naozaj zanedbateľné, avšak nejedná sa ani zďaleka o celý problém. K tvorbe emisií dochádza aj pri ich vývoji, stavbe, testovaní raketových motorov a vo veľkom aj pri stavbe satelitov, ktoré často tvoria exotické a vzácne materiály. Vynahrádzajú tento dopad osohom?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú